Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две – огромна концентрация на голяма икономическа сила и начина, по който работят и районират магазините си. Особено в големите градове обикновеният потребител няма избор, защото те унищожиха малките търговски обекти, коментира Михайлов. Той възрази на твърдението, че и малките магазини продават скъпо с пример от Хасково, където в малки и средни магазини цените на редица продукти са по- ниски от тези в големите вериги.
Асоциацията на млекопреработвателите разполага с документи, според които надценките на веригите за млечните продукти са от 80 до над 100%.
Самият факт, че хората сами започват да защитават потребителските си интереси, означава, че държавата трябва да вземе мерки и да се намеси с регулаторна функция. Асоциацията на млекопреработвателите принципно подкрепя законопроекта на БСП-ОЛ за таван на надценките и смята, че другият проект на ДПС-НН ще ни върне във времето на социализма.
Над 70% от всички хранителни продукти минават през 6 до 8 търговски вериги. Производителите са филтрирани, за да стигнат до тях. Тук няма конкуренция. Не е нормално само един елемент по веригата за доставки на храни да генерира 100% надценка, заяви Михайлов.
Според него от пандемията насам ценообразумавето на веригите рязко се промени. Дотогава работеха максимум на 30% надценка. От пет години насам ценовата им политика рязко се промени. Те извличат максимална полза за себе си за сметка на производители и потребители. Политиката в ценообразуването е ненормално висока и това продължава години, обобщи той.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..