Проблемът със затлъстяването придобива все по-големи размери. България е на шесто място по затлъстяване в Европа, като се очаква в следващото десетилетие да бъдат засегнати 60% от българските деца. Това сочат изнесените наскоро данни на неправителствената организация Коалиция "Затлъстяване". А всяко трето дете у нас е с наднормено тегло, съобщи УНИЦЕФ.
Официалните данни
Последното проучване на Националния център по обществени здраве и анализи от 2020-та отчита, че при децата между 5 и 19 години затлъстяването е 12 %, а наднорменото тегло достига 32 %. Най-рисковите групи са момчетата между 5 и 9 години (18,6 %) и момичетата между 10 и 13 години (16 %). При възрастните причините затлъстяването е 21 % с превес при мъжете. Тенденцията очита леко нарастване на затлъстяването при децата, а при възрастните се наблюдава дори лек спад, но най-засегнати остават хората в по-късна възраст, съобщи в интервю за Радио Пловдив проф. Веселка Дулева от Националния център по обществено здраве и анализи, главен координатор на експертния съвет по храненеи и диетика на здравното министерство.
Причините
Затлъстяването е мултифакторно заболяване, причините са много и различни. Водещи сред тях са храненето, физическата активност и стреса. През последните години съществено се обсъжда и продължителността на съня. Паралелно с това все повече изследвания показават връзката на социално-икономически статус на семействата с начина на живот и нивото на затлъстяване, отбеляза проф. Дулева.
Храната
Хранителната индустрия предлага огромен избор, често с добавки, сол, захар и трансмазнини. От 2017-ма година Министерството на здравеопазването има Съвет по хранене, който работи с представители на асоцииците на производители на храна. Разработени са над 25 стандарта за по-здравословни храни – хляб, мляко, сирена, месни продукти, лютеница – с намалени количества сол, захар и мазнини. Те се прилагат задължително в училищните и детските кухни, каза още проф. Дулева.
Базирайки се на друго проучване извършено сред първокласниците тя заяви, че има по-висок дял на затлъстяване при децата от селските район и особено при момчетата. Причините за това са по-ниския социално-икономически и образователен статус на семействата, ограничен достъп до разнообразна и здравословна храна и по-малка физическа активност. Днес всяко трето дете прекарва над 2 часа дневно пред екран, а плодовете и зеленчуците са под препоръчителния минимум, допълни здравният специалист.
Националната програма за превенция на хроничните болести включва повишаване на информираността сред всички възрастови групи, обучение и капацитет за лекари и специалисти в първичната помощ и акцент върху профилактиката и редовните прегледи. А създаването на национален регистър на затлъстяването би позволило точни данни по региони и по-добро насочване на политики и мерки, каза още проф. Веселка Дулева.
Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения звуков файл.
Ива Димитрова от сдружение "За земята" коментира в програма "Ден след ден" вероятността депозитната система за оползотворяване на опаковките отново да бъде отложена за 2027 година. Тя изрази недоумението си относно причините за това отлагане, въпреки готовността на индустрията и гражданите и години работа по въпроса. Според нея е необходим..
След обира в Лувъра стана ясно, че вече са арестувани двама заподозрени за кражбата на скъпоценните бижута от музея. Според директора на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов подобно престъпление едва ли е било възможно без съдействие на вътрешен човек. „Имам дългогодишен опит в музейното дело и първото, което си..
Серия от събития съпътстват отбелязването на 80-та годишнина на пловдивския Аграрен университет . В програма "Ден след ден" разговаряме с ректора доц. д-р Боряна Иванова . В интервюто става дума и за учреденото наскоро Сдружение на държавните висши училища, в което Аграрният университет засега не участва. 80 години Аграрен университет в..
В разгара на протестите на хората о село Труд за по- добра транспортна свързаност с Пловдив от Министерството на транспорта обявиха, че законодателни промени ще позволят проблемът трайно да се реши за 100 дни. Беше оповестено, че ангажирана с темата е депутатът от ГЕРБ - СДС Цвета Караянчева, която е избрана от област Пловдив. По думите й..
Цената на златото достигна исторически върхове, а интересът към благородния метал нараства и в България. Все повече хора влагат средства в злато, коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив финансистът и борсов анализатор Димитър Георгиев. Според него тенденцията е логична, но и донякъде изненадваща. „Продължаваме да виждаме опашки пред..