Златоград днес е домакин на Празника на кафето, следвайки маршрута на пристрастяващата черна напитка от керваните до съвременните еспресо вариации. Отделно само в Стария град се приготвя известното "въртяно" кафе на пясък, станало запазена марка за южния град.Етнографският комплекс на Златоград днес ще се превърне в голямо кафене на открито. Хиляди гости и туристи от страната и съседна Гърция се очаква да пристигнат за първото издание на феста.
По калдъръмите и уличките на архитектурния комплекс ще се приготвят и сервират всички разновидности на ободрителната напитка - турско, шварц, еспресо и инстантно кафе, фрапе, лате, капучино.Специалитетът на празника ще бъде демонстрацията на "въртяното"златоградско кафе на пясък.
Еволюцията в техниките на извличане и варене на ароматната течност ще бъде илюстрирана с различни музейни експонати и исторически справки. Каменни кутели, в които са били стривани някога кафените зърна, кафемелачки и кафеварки с антикварна стойност са част от експозицията. Организаторите на празника - Община Златоград и Етнографският комплекс възнамеряват да го превърнат в ежегоден.
Пътят на кафето по българските земи тръгва от Златоград. В това са убедени изследователи от родопския град, проследяващи търговските пътища, минавали през Златоград през вековете. Кафето е пристигало най-напред в Златоград, тук е била първата спирка на керваните с камили, които са пренасяли стоките от пристанището в Порто Лагос, обяснява Александър Митушев, управител на Етнографския ареален комплекс.
Първият майстор на варено на горещ пясък кафе е Кардашлъка. Той изучил занаята като чирак в Сирия и връщайки се в Златоград "завърта" кафе и кафенета. В едно от местата, където за известен период е правил кафе Кардашлъка, в наши дни Ваня Печева е превърнала в туристическа атракция варенето и сервирането на "въртяното" питие. Тя е научила майсторлъка, наблюдавайки преди десетилетия сръчността на Кардашлъка.
Функционалното изпълнение на този пост му е възложено със заповед на главния секретар на МВР, а днес Делибашев бе представен пред колегите си от директора старши комисар Станимир Калоферов. Иван Делибашев е роден през 1985 г. в Пазарджик. Завършил е магистратура в Академия на МВР по специалност „Стратегическо ръководство и управление на..
Експертният екологичен съвет към РИОСВ-Пловдив отхвърли изграждането на кариера за пясък и чакъл край Първенец. Членовете на съвета единодушно приеха проект на решение, с което не одобрява реализирането на инвестиционното предложение за изграждането на добивна кариера. Сред главните основания са рисковете за водите и засягане на..
Таксите за издаване на разрешително за строеж в Пловдив да станат 7 лв./кв. м за еднофамилни сгради и 12 лв./кв. м за останалите. Предложението ще се разгледа на сесията на ОбС в четвъртък. Това съобщи кметът Костадин Димитров , след като в края на миналата седмица от строителния бранш го обвиниха, че планира драстичен скок на цената и..
Предложението да се сложи ограничение до 4 часа на престоя в „синя зона“, а таксата за спиране в Стария Пловдив да стане 10 лева на час няма да влезе за разглеждане на сесията на 15 май. Това съобщи на пресконференция кметът Костадин Димитров. Това става, след като преди дни от сдружението на хотелиерите в Стария град реагираха остро на идеята...
Пловдив ще бъде преобразен с килими от цветя в рамките на фестивала Флоропополис. От 23 до 25 май Цар-Симеоновата градина ще бъде изпъстрена с мащабни цветни килими, съставени от над 8000 цветчета и други изцяло естествени материали. Фестивалът се организира от Община Пловдив и има за цел да се превърне в ежегодна културна емблема на града. Първото..