Брекзит отключи не само политическа несигурност във Великобритания, но и постави сериозно въпроса за бъдещето на Европейския съюз, коментира народният представител от "БСП-Лява България" - Георги Търновалийски.
Истерията Брекзит е голяма. Може да се окаже едно блато, в което да се изгуби, както Европейския съюз, така и да погълне Обединеното кралство и от обединено да остане само кралство, заяви Търновалийски.
Според него ЕС не е подготвен и все още няма начертани мерки след решението на британските граждани. „Явно Брюксел не очакваше , а високомерието на брюкселския бюрократ му изигра едно огромна шега. Проблемът на ЕС е, че вместо да се осъществява единство, постоянно се разделяме на страни основателки и страни присъединили се, на страни донори и на страни бенефициенти, на бедни и на богати страни, на страните от Шенген и такива извън Шенген, допълни народният представител.
По думите му е възможно да се получи ефектът на доминото и други страни да поискат да излязат от ЕС. Според него опасността да изгубим Стара Европа е много голяма.
Той изрази очакване, че европейските политици ще се стреснат от това, което се случи с Великобритания.
Анализирайки икономическата страна на въпроса, Търновалийски обясни: Излизайки от ЕС Великобритания ще поиска да остане в европейското икономическо пространство. В момента Норвегия, за да е част от европейското икономическо пространство плаща по 107 евро на жител. Ако Великобритания плаща такива средства, те ще бъдат повече отколкото е вноската в ЕС към момента.
Като икономист народният представител е убеден, че като страна от ЕС ще понесем загуби от процеса на отделяне на Великобритания и трябва да бъдат предприети бързи мерки.
Търновалийски предупреди, че 250-те хиляди българи, които работят на Острова всяка сутрин се събуждат с по-малко спестявания заради обезценяването на лирата.
Той припомни, че БСП поиска от правителството бърз анализ на ситуацията и на отражението й върху българската икономика, износа и разпределянето на евросредства.
Още от коментара на депутата може да чуете в прикачения звуков файл
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..