Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демократичността в Турция приключи

Няма пряка опасност за България, но допускането на ескалиране  и недай Боже, на ислямизация на Турция , би изисквало нови отношения и начин на действие от наша страна, заяви Димитър Делчев член на парламентарната комисия по обществен ред и сугурност и парламентарен секретар на РБ.

 Това е изводът, след  като вчера комисията изслуша на извънредно заседание представители на силовите ведомства у нас във връзка с актуалната ситуация в Турция.

С уговорката, че заседанието на комисията е било конфиденциално и не може да  се разкрива много, все пак,  това е извода  от това, което чухме от шефовете и на ДАНС, и на ДАР, и на Специалните служби за сигурност – успокоителното е, че българските служби за сигурност си сътрудничат добре с европейските

При възникване на рискова ситуация, България не може да се справи сама, но ако може да се говори за някаква светлина за България, това е шансът ни, че сме членове на НАТО, т.е. не  е необходимо да имаме многочислена армия, НАТО ще ни помага при случай на конфликт. И от друга страна, членството ни в ЕС, принадлежността ни към Европол и отношенията със западните държави, както и със САЩ, ни дава гореща информация, когато се наложи. 

По линия на Европол тече обмяна на информация и тече усилена кооперация за предотвратяване на бъдещи терористични актове, което разбира се, не означава, че такива няма да се случват, но означава, че България част от обмяна на службите за сигурност, което пък дава възможност ние да противодействаме в случай, че в бъдеще има такива евентуални атаки. Това обаче, което се случва и в Турция и на други места като терористични актове не може да не оказва влияние на България и българските служби, и българската държава трябва да бъдат готови да противодействат на всяка опасност и точно заради това ние настояваме да се приеме един закон за противодействие на тероризма, който закон дава нужната координация между отделните органи в България, които имат отношение към сигурността и дава възможност те да предприемат действия, които ще доведат до ограничаване на възможностите за терористични актове.

Въпреки думите на Ердоган, че потушаването на опита за  преврат защитава демократичността в Турция, Делчев коментира, че потушаването на преврата и това което последва,  говорят за обратното, че демократичнстта в Турция приключи. 

Превратът в Турция беше потушен, по думите на Ердоган, демократично с излизането на хората, които са го избрали и които са го издигнали на власт и които са защитили демократичните институции. Аз обаче се опасявам, че демократичността и демокрацията, по думите на Ердоган, приключи в онази нощ, в която преврата беше потушен. Събитията след това не говорят за демократичност, а напротив, масовите уволнения в сферата на правосъдието, масовите уволнения с цел подмяна на хора в сферата на образованието и в сферата на армията имат за цел овладяването на тези всъщност независими по логиката на демократичните правила институции и с цел узурпирането на властта, което за България не е добре. Не е добре, защото това ще предизвика още повече нестабилност, защото всички добре знаем, че един тоталитарен режим винаги има врагове, винаги ражда врагове, а това е нашият съсед...

Изпращането на сръбски войски на нашата граница, според Делчев,  е равнозначно на нашите дейстия, когато укрепихме границата си с Турция и е с цел противодействие на  засилен бежански поток. Всъщност, това трябва да правим и ние с доизграждането на южната ни граница. 

По въпроса за кандидатпрезиденстка двойка на РБ, за която вчера от блока казаха, че се обединяват около кандидатурите на няколко интелектуалци, Делчев каза, че такива хора са намерени, но търсят личността с най-голяма подкрепа, като това ще се реши до края на месец юли.

Цялото интервю с Димитър Делчев е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49