Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция е в културен разлом!

| обновено на 21.07.16 в 16:59
Снимка: news.bnt.bg


Уверенията на Ердоган, че извънредните мерки се предприемат в защита на демокрацията е правовия ред в държавата, не кореспондират изобщо със случилото се в дните, последвали опита за военен преврат. 


Цял свят стана свидетел на това, че се извършиха масово погазване именно на човешките права, смята Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания  в сигурността и международните отношения. 

Освен това  турският президент призова на улицата крайните радикално – религиозни и националистически сили в обществото.  Арестите и уволненията на десетки хиляди души говори за предварително и отдавна планирана чистка, която цели изграждането на президентска република и налагането на авторитарна власт. 

Не армията беше основен прицел, а всъщност цивилните и светски системи на турската държава. Всички тези последователни действия показват истинските намерения на Ердоган, изтъкна Симеон Николов.  

Според дългогодишния дипломат, отношенията на Турция с ЕС и НАТО занапред ще станат още по-трудни. На нея вече не може да се гледа като на уверен партньор, който генерира регионална сигурност. 

Напротив, в Турция е налице пълен културен разлом, обобщи Симеон Николов. 

По думите му малко вероятен е бъдещ стратегически съюз на Турция с Русия, в най-добрия случай той може да бъде само временен. 

В момента няма разумен политик, готов да протегне ръка на Ердоган, който очевидно постепенно ислямизира Турция. 

Така тя вече става все по-опасна за България и останалата Европа, коментира Симеон Николов, дипломат и политик, бивш заместник-министър на отбраната през периода 2005-2008 г.

Чуйте цялото интервю на Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55
Доц. Златогор Минчев

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..

публикувано на 11.12.24 в 10:55