Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли. 

Обученията по български език за бежанци в Пловдив започнаха в началото на февруари. Първите две групи са украински и са по 12 души във всяка От началото на лятото ще стартират и арабоговорящите групи, обясни ръководителят на проекта Мария Теохарова от Каритас – София.

"От близо половин година има и арабоговорящи в Пловдив, които желаят да преминат езиково обучение. Към момента имам оформена група, която е от 14 души. Бихме искали да сформираме две групи и тогава да започнем с тях", добави Теохарова.

Също през лятото в Пловдив ще започнат и безплатни курсове по български език с украински деца.

"За тийнейджърите обученията по езика ще бъдат по-задълбочени с натрупване на лексикален и граматически материал, тъй като идеята е те да бъдат добре подготвени за българската образователна система. С по-малките деца между 6 и 12 години заниманията по езика няма да бъдат толкова тежки", разясни Теохарова.

Обикновено бежанците се решават на крачката да усвоят български език – година след като са пребивавали в страната ни. Една четвърт от новозаписалите се на курса в Пловдив са новопристигнали. Забелязва се и ръст на мъжете, които изучават езика ни. При изучаването на българския езиковата бариера при арабоговорящите е по-голяма отколкото при славяноговорящите. 

"С арабоговорящите трудно се работи, но целите не са непостижими. Най-трудно е да останат до края в курсовете. Те не са много дисциплинирани. Част от тях дори и не са образовани, не владеят собствения си език", каза Теохарова.

Методиката на обучение е различна за славянските и индоевропейските групи. Обученията по програма „Български език за хора от цял свят“ ще продължат до октомври 2026 г. Изпълнява се финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от ЕС.

"Каритас" има опит с обучението на български език от 2012 г. при първата вълна бежанци от Близкия Изток, но тогава беше като част от комплексна услуга. Сега обучението е изцяло за български език и проектът е насочен към придобиване на по-сериозни знания. 

Цялото интервю - чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06