Трябва ни принципен президент, който да гарантира конституционния ред и правовата държава, заяви политологът проф. Евгени Дайнов. Като "режим на объркване за всички останали" определи казаното от премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, за променената концепция за кандидат президент, който трябва да е обединител на нацията. В тези решителни времена трябва да има поне една власт, която да знаем какво прави, каза Дайнов.
Липсата на обявени кандидатпрезидентски двойки досега, Дайнов определи като връщане в едно тоталитарно време и като управление на тайната власт.
Политиката в момента е в такава инфантилна фаза, ние нямаме представа кой с какви мисли от политиците си ляга и с какви нови, съвсем нови се събужда, както чухме от Бойко Борисов щеше да търси тази кандидатура, днес може да ни изровят нещо точно обратното, което очевидно държи в режим на объркване всички останали и така се оказваме в напълно недопустимата ситуация за една демокрация да не знаем нито един сериозен кандидат, посочен от някоя сериозна партия. А профилът, който всички очевидно търсят е човек, който да дръпне гласове и извън партийната територия.
Но аз имам втори проблем освен с това, че никой не ми е представил кандидата да го огледам, да го премисля, а и вторият ми проблем е следният – аз съм убеден, че на мен не ми трябва президент-обединител. Аз съм убеден, че на мен ми трябва президент принципен, който да застава като гарант на конституционен ред, правов ред и т. н., защото другите власти не го правят и трябва някой да казва – хора, това не се прави, защото един какво си и хора, това се права, защото еди що си. Така че ако всички хукнат да търсят някакъв обединител, който да се навежда на всички посоки на мен като гражданин няма да ми е добре. Аз искам принципен човек.
Накрая обикновено винаги изскача някой, който е по-интересен и по-атрактивен отколкото сме си представяли. Но засега такъв човек няма. Първият човек, който заяви, че ще участва това е Жорж Ганчев, но Жорж Ганчев не е това, което беше.
За кандидата на ГЕРБ е непредсказуемо да се правят прогнози, но обговаряната Цецка Цачева, според политологоа, е била досегашния вариант. Спроде него е възможна и непартийна кандидатура на ГЕРБ, като тази на Румяна Бъчварова.
БСП е в тежка криза. И трескаво търсят начин да се възстановят. За общия им кандидат с АБВ той заяви, че това е без значение за БСП, защото АБВ е малка партия. Според него, ако Татяна Дончева / Движение21/ , която вече е заявила, че вижда себе си като обединител на нацията, въпреки близостта си надясно - с Радан Кънев например, стане обща кандидатура на левицата, има шансове за успех.
Реформаторският блок е проект, който върви към края си ,коментира Дайнов. И добави, че трудно може да стигнат до единна кандидатура.
Остават въпросителнтие и за ДПС, защото след разцеплението, никой не знае каква сила е ДПС и каква не е.
Р. П.: Въобще възможно ли е в България да се намери президент-обединител? На фона на материала – тук един цитат и аз го припомням и на фона на партийните централи?
Евгени Дайнов: За президент-обединител е най-лесното нещо. Кланяш се във всички посоки, обещаваш на всички всичко, това е най-лесното и повечето го играят така. По-трудно е да се намери президент, който застава зад принципите и зад Конституцията, това е по-трудното. Очевидно има такива хора, но все по-трудно...
Радио Пловдив: А въобще дали има смисъл да се търси такъв човек и дали променената ситуация в контекста на тероризма и това, което става в Турция, може да бъде мотивът за едно подобно предложение, което тръгна от ГЕРБ?
Евгени Дайнов: Аз продължавам да оспорвам тезата за президент-обединител. На мен ми трябва президент принципен, решителен, в тези объркани времена трябва да знаем едно място, една власт какво мисли и какво прави и какво отстоява.
Радио Пловдив: А в контекста на тези процеси, които се случват вас какво ви тревожи, г-н Дайнов, имам предвид тероризъм, ислямизация?
Евгени Дайнов каза още, че живеем във време, в което разумът е пробит
Мен ме тревожи неспособността на установения демократичен ред да отстоява себе си не толкова срещу външни колкото срещу вътрешни заплахи. Всякакви популистки решения си взимат без разум, а неразумните решения винаги водят до катастрофа. Досега, примерно стотина години да се справяха с неразумните тежнения и с разни популисти и екстремисти, които щъкат из системата и накрая винаги разумът надделяваше.
Но в момента разумът е пробит, щом Англия може да гласува да излезе от Европейския съюз въпреки всички разумни доводи, щом Тръмп може да бъде кандидат на Републиканската партия въпреки всичките разумни доводи и изобщо да не се притеснява, че Путин му помага и даже вчера казва „Какво като ми помага Путин, той е мой приятел.” Нещо е дълбоко сбъркано със системата и ако не се вземат решителни мерки не само в България, но и в цивилизования свят, много бързо цивилизованият свят може да се окаже не толкова цивилизован колкото си мислехме.
А цивилизацията означава мирен начин на живот, заяви Дайнов. Всяко падане на цивилизацията води до война.
И когато правим изборите да си правим сметката, този човек, когото избираме, ще пази ли цивилизацията, или е екстремист, който ще я срутва.
Цялото интервю с политолога проф. Евгени Дайнов е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..