Ирина Владикова е председател на Асоциацията на българските училища в чужбина, и директор на австрийско-българското училище във Виена. Тя се включи в програмата на Радио Пловдив от Бачковския манастир, в който се провежда двудневен семинар с участието на училища-членове на Асоциацията от Англия, Франция, Русия, САЩ, Канада, Щвейцария, Италия, Русия и др.
Семинарът е предшестван от годишна среща на Асоциацията, на която са обсъдени стандартите и програмите за българските училища в чужбина. Обсъжда се и петиция до Европарламента за издигането статута на българския език и въвеждането му като матуритетен в страните-членки на ЕС.
Трябва да дойдете не семинарите, на тези събития, които се случват, защото тази атмосфера трудно може да се опише с думи. Атмосферата наистина е наситена с много емоции. Вчера имахме удоволствието да чуем прекрасните си колеги от Пловдивския университет, ние ги познавахме от учебници и помагала, които ползвахме, а сега успяхме да ги чуем на живо, ентусиазмът беше огромен, готовността за съвместна работа също и вече сме създали първите проекти и първите съвместни работни групи. Днес продължаваме в същата насока.
Австрийско-българското училище във Виена тази година навършва 25 г. от основаването. Много богат път имаме изминат. Ние сме едно от най-големите училища, над 270 деца, има предучилищни групи, имаме дори четиригодишни имаме, имаме до 12 клас, матуранти, първолаците ни са около 50, т. е. радваме се на много, много дечица и това разбира се е отговорна задача. Аз винаги казвам, че това е една малка радост и със сълза в окото, защото това са децата на България и понякога си казваш, когато идват толкова много деца „Какво става в България?”, но това е друга тема на разговор.
Нашето училище има занятия всеки ден. Разполагаме с малко помещения, това е един от основните проблеми, между другото на всички училища. Всеки ден след обед имаме занятия, стаите ни са пълни и събота от сутринта до вечерта, защото просто сме голямо училище.
Какви деца идва ли? Не мога да кажа със статистическа точност, но идва всякакви деца – има деца с български родители, има деца от смесени бракове, голяма част от децата, голямо процент – може би 80 % от децата са родени вече в Австрия, но има деца с много смесени родители, имаме примерно майка японка, израснали са децата в Испания, сега идват в Австрия, интересни човешки съдби и ситуации на езикова грамотност може да се срещнат.
Никакви конфликти нямаме. Напротив, едно радостно място, където децата с голяма радост идват, обичат си го, празнуваме. Когато имаме 15 септември или 24 май, аз нося три чувала цветя и по улиците ме спират хората и ме питат откъде имам тези цветя и ми правят снимки, защото не са виждали такова нещо.
Какво да ви кажа? Щастливи сме, че успяхме да създадем това място, където децата могат да се чувстват у дома си, независимо какви са – дали било то по цвят на кожа, по религия или по знания, просто никаква делитба. Това са нашите деца и са добре дошли винаги.
Цялото интервю с Ирина Владикова е в звуковия файл.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..