Невъзможна политическа конструкция ли се оказа обединението вляво, или в „сглобката“ на идеи партийното високомерие, безпринципността и отсъствието на интелигентност са непреодолими препятствия? Защо БСП и АБВ не се разбраха за генерала? И какво стана с другите генерали и кандидати за президент?. Коментар на политолога д-р Калоян Методиев.
Всякакви коалиционни формули у нас се оказват изключително нетрайни и в самите партии кипи огромно функционерство. Целият случай при развода на АБВ с БСП ми напомня за отстраняването на Местан. За една вечер той беше махнат мълниеносно от ръководството на ДПС, през декември той изобщо не очакваше. Цялата година след това наблюдаваме сътресенията при реформаторите, които половината са в опозиция, половината – в управлението, цепят се и очевидно, не могат да изкарат нормална кандидатура за изборите, за да стигнем и до БСП. Те бяха потънали от политическата сцена, почти ги нямаше в публичното пространство, за да превърнат един отпускарски месец – август в месец на скандалите с желанието си за подем и преговорите вляво. Така се стигна до този изненадващ съвет на ръководството на БСП, на който беше взето решение за отстраняване на АБВ. Де факто с това те обезглавиха АБВ, което е нестандартен ход. Такъв рядко се случва в политиката при толкова напреднали преговори. Знаете, че има хора в ръководството на БСП, които са близки до Първанов чисто исторически през годините. Те останаха в партията, но поддържат добри отношения с него. Самите те са подкрепили с присъствието си на пресконференцията това решение. Така че е доста интересно, какво се е казало по време на заседанието на ръководството на БСП, което така е обърнало мнението на цялото ръководство на партията,.дори на близките хора на Първанов, без да го предупредят. А също и какво е обърнало мнението на ген. Радев, който можеше да заяви, че това е решение на БСП, но аз оставам общ кандидат. Така че публиката не знае нещо, което е изиграло ролята на катализатор на промяна на мнението на всички. Съгласете е, че коалиционното споразумение е само повод, медийно извинение и няма нищо общо с това, което се случва. Можеха да дебатират, да го отвърлят, но това не е причина за взривяване на отношенията. БСП рязко е търсело начин да отстрани АБВ и да се откачи от него, заяви политологът Калоян Методиев..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..