Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската кандидатура е прецедент в историята на ООН

| обновено на 29.09.16 в 11:47

Като авантюристично  поведение на българското правителство определи смяната на българската кандидатура за поста генерален секретар на ООН    Димитър Гердев експерт по национална сигурност и бивш дипломат.

След Ирина Бокова, с издигането на втората кандидатура на Кристалина Георгиева, България прави прецедент. За първи път в историята на ООН се прави такова гласуване, казва Гърдев.  Няма да мине, не, няма да се получи,  да не става прецедент. Г-жа Бокова има шанс. Изключително се надяваме, че нашата външна политика, нашия министър-председател наистина играе рисково, но не авантюристично, защото това е изключително рискова игра. Тя ще повлияе на вътрешната борба за президент, защото изборите са ноември, дотогава ще имаме вече и гласуването с цветните бюлетини на Съвета за сигурност, на държавите, които са постоянни членки  и това неминуемо ще повлияе върху вътрешната политика.

Нямат никакъв шанс нито Ирина Бокова, нито Кристалина Георгиева.  Само в България го чуваме това, че Кристалина Георгиева е ценен кадър, наложете го това върху поста генерален секретар на ООН. Там Европейската народна партия е локална партия в Европа, там няма партиен кандидат. Вие трябва да отговаряте за целия свят. 

Според Гърдев, досегашното гласуване е без значение. Всичко ще се реши на 5 октомври, когато  по регламент, петте държави  с право на вето ще гласуват за първи път  с правото да упражнят ветото. Което означава елиминиране на въпросния кандидат. 

Всичко зависи от Русия, от Лавров и Путин, каза Гърдев.

Той припомни, че този пост и ортанизация диктуват нормите и правилата в международната политика в света.  Искам да ви припомня, че това е организацията, която създава нормите и правилата в международната политика. Като говорим за международна политика, когато говорим за дипломация и двустранна политика, това е външно министерство. Това е стандартът, рамката, в която се извършват абсолютно всички норми, абсолютно всички правила, които задават политиката на света. Тук не говорим за Европейски съюз, а говорим за двустранни отношения, говорим за света.

Всичко зависи от Русия, от Лавров и Путин, според Гърдев.  Вие ме попитахте дали ще наложи вето Русия. Всичко зависи от решението на Лавров и на Путин. Защо? Защото предварително беше заявено, че кандидат, който налага санкции на Русия, е неприемлив. Вижте какви са нюансите и в края на краищата тук трябва да има някакъв професионализъм. Европейската комисия не е налагала санкции на Русия, санкциите на Русия са наложени от Европейския съвет, обаче то е по предложение на ЕК и тук зависи изцяло от тълкуването на Лавров и естествено на Владимир Путин, защото те могат да кажат „да”,  защото Кристалина Георгиева не ни е налагала  санкции, защото ЕС ги наложи, но в края на краищата могат да кажат „ама, тя ги предложи”. Затова всичко, което се случваше като зависимост  от решението на България приключи вчера. От тук нататък се надявам наистина България да е направила  достатъчно сондажи, да е имала предвидима позиция и да не е играла авантюристично.

Държанието на българското правителство по този въпрос си е негова работа, резултатът ще го покаже. Това, което казах преди малко, ако наистина сте играли хазартно държанието е абсурдно.  Ако сте си направили добре сметката, споменах за Русия, имате възможност да преодолеете тяхното вето, ако наистина това е дългосрочна политика, дълбока игра – чудесно.

За шанса  като цяло един кандидат от Източна Европа да заеме ключов пост като   генерален секретар на ООН, той предложи два аспекта:   Първо, държавите, които са постоянно членки на Съвета за сигурност – САЩ, Русия, Франция, Великобритания, Китай, те по принцип не издигат свои кандидатури. В Съвета за сигурност има ротационен принцип, има още 10 държави, но тези държави, постоянните членки, това са държавите, които имат правото на вето и тъй като по принцип имат право на вето, те не изкарват кандидатура за генерален секретар от своите страни. Имаше една такава идея, че в края на краищата, идея на Източна Европа, и би било добре да бъде жена. Така че тези шансове, първо, като жена имаше няколко кандидатури, едната беше от Нова Зенландия, но  се стигна до такъв негласен консенсус, че ще бъде от Европа, и то от Източна.  Много хора между другото очакват Антонио Гутиереш да си подаде оставката. Това дали води в момента нищо не означава, защото при последното гласуване той води, но на второ място това е сърбинът Вукилич, който беше външен министър на Сърбия, един човек, който доста остро се изказва срещу Съединените щати, не може да се очаква, че ще бъде допуснат като генерален секретар на тази организация. Така че всичките наши сметки тя на кое място е нашата кандидатка, пък на второ място е Вук, те са несериозни.

Аз не съм работил в ООН, но съм работил с ООН. Така се случи, че в моята дипломатическа практика като бях в чужбина бях отговорен дипломат за работата с ООН в една доста сложна обстановка в Кипър, защото тогава ООН направи една инициатива, която 30 г. не беше се случвала, а именно идеята за обединението на тази държава. Това, което  мога да споделя, абсолютно лично е, че тези хора са изключителни професионали. Там не може да намерите някой дипломат, който не е от кариерата и в същото време те работят по регламенти, по процедури, които дълго време са минавали и през Общото събрание, и през Съвета за сигурност и това, което наистина много ги притеснява е, когато има прецедент, когато се случва нещо, което е неординарно. 

Защото представете си, че това е регламентът на света и ти трябва да започнеш една процедура през 198 държави и през петте членки на Съвета за сигурност и да  го прокараш като норма. И поради тази причина това, което ние правим, е абсолютен прецедент. За първи път в историята на ООН се прави такова гласуване, каквото е в момента. Така че тези всичките прецеденти са в някакво друго пространство – тогава, когато не е имало гласуване, не е имало такива кръгове, така че да не се връзваме на всичките тези неща. В момента ние правим нещо, което е изключително – при явно гласуване, при седем кръга, ние ще имаме на последните два,  двама кандидати, което означава, това го казах, прецедент. Защо? Защото при следващ избор на генерален секретар това може да се използва като повод.

Интервюто с Димитър Гърдев е в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57