Много слаба стъпка на българската дипломация – такъв коментар направи проф. Владимир Чуков, международен анализатор и арабист на създадената ситуация с двете български кандидатки за генерален секретар на ООН.
Голямото бълбукане за ООН всъщност е вътрешен проблем- допълни той, колкото по- далеч от държавата сме- толкова по- меки са коментарите.
Според Чуков случилото се буди тревога защото показва огромното разцепление в българското общество, което е предпоставка за регрес.
Анализаторът обобщи, грешките на българската дипломация. По думите му не е направен автентичен анализ какви са шансовете на Ирина Бокова да успее за този пост – нито от този кабинет, нито от предишния мандат, в който тя бе номинирана. Ние имаме прекъснат външнополитически процес, решения и политики, които се реализират на парче. Следващият анулира политиката на предшествениците.
Така или иначе- промяната хвърля сянка върху суверенитета на българския избор.
Преди седем години, припомни Чуков тя лесно и успешно успя с кандидетурата си за шеф на ЮНЕСКО, но и реалниностите в света бяха различни. Сега сблъсъкът Русия- САЩ е тотален, на практика се възпроизвежда Студената война.
2009-та Бокова олицетворяваше политиката на Запада, сега вече не е така.
Много отдавна е подсказано, че тя няма да преодолее неодобрението на Великобритания и САЩ, казала ги е и помощник- държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд, която беше тук преди няколко месеца - сподели Владимир Чуков по данни на свои източници.
Той припомни и още един факт, който илюстрира нивото на което се взимат решенията за заемане на тези постове. Бутрос Гали, който преди оглавяваше ООН, единствен е получи вето от САЩ при избора си. Веднага след кончината му излиза информация, че е бил агент на КГБ и това хвърля нова светлина на причините за провалите на американската политика в различни международни конфликти.
описвайки глобалните интереси - Владимир Чуков обобщи, че нашите две кандидатури попадат в поляризацията на световните колоси в политиката.
България е в резачката на нова световна Студена война.
Като прогноза дали ще се спази регионалният принцип в неписаното правило , което подсказва изборът да е жена и то от Източна Европа – в региона витае духът на противоборството, на антикомунизма, „за“ и „против“ Русия и най- добрия пример, за съжаление, е нашата държава- каза проф. Чуков.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..