Много слаба стъпка на българската дипломация – такъв коментар направи проф. Владимир Чуков, международен анализатор и арабист на създадената ситуация с двете български кандидатки за генерален секретар на ООН.
Голямото бълбукане за ООН всъщност е вътрешен проблем- допълни той, колкото по- далеч от държавата сме- толкова по- меки са коментарите.
Според Чуков случилото се буди тревога защото показва огромното разцепление в българското общество, което е предпоставка за регрес.
Анализаторът обобщи, грешките на българската дипломация. По думите му не е направен автентичен анализ какви са шансовете на Ирина Бокова да успее за този пост – нито от този кабинет, нито от предишния мандат, в който тя бе номинирана. Ние имаме прекъснат външнополитически процес, решения и политики, които се реализират на парче. Следващият анулира политиката на предшествениците.
Така или иначе- промяната хвърля сянка върху суверенитета на българския избор.
Преди седем години, припомни Чуков тя лесно и успешно успя с кандидетурата си за шеф на ЮНЕСКО, но и реалниностите в света бяха различни. Сега сблъсъкът Русия- САЩ е тотален, на практика се възпроизвежда Студената война.
2009-та Бокова олицетворяваше политиката на Запада, сега вече не е така.
Много отдавна е подсказано, че тя няма да преодолее неодобрението на Великобритания и САЩ, казала ги е и помощник- държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд, която беше тук преди няколко месеца - сподели Владимир Чуков по данни на свои източници.
Той припомни и още един факт, който илюстрира нивото на което се взимат решенията за заемане на тези постове. Бутрос Гали, който преди оглавяваше ООН, единствен е получи вето от САЩ при избора си. Веднага след кончината му излиза информация, че е бил агент на КГБ и това хвърля нова светлина на причините за провалите на американската политика в различни международни конфликти.
описвайки глобалните интереси - Владимир Чуков обобщи, че нашите две кандидатури попадат в поляризацията на световните колоси в политиката.
България е в резачката на нова световна Студена война.
Като прогноза дали ще се спази регионалният принцип в неписаното правило , което подсказва изборът да е жена и то от Източна Европа – в региона витае духът на противоборството, на антикомунизма, „за“ и „против“ Русия и най- добрия пример, за съжаление, е нашата държава- каза проф. Чуков.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..