Много слаба стъпка на българската дипломация – такъв коментар направи проф. Владимир Чуков, международен анализатор и арабист на създадената ситуация с двете български кандидатки за генерален секретар на ООН.
Голямото бълбукане за ООН всъщност е вътрешен проблем- допълни той, колкото по- далеч от държавата сме- толкова по- меки са коментарите.
Според Чуков случилото се буди тревога защото показва огромното разцепление в българското общество, което е предпоставка за регрес.
Анализаторът обобщи, грешките на българската дипломация. По думите му не е направен автентичен анализ какви са шансовете на Ирина Бокова да успее за този пост – нито от този кабинет, нито от предишния мандат, в който тя бе номинирана. Ние имаме прекъснат външнополитически процес, решения и политики, които се реализират на парче. Следващият анулира политиката на предшествениците.
Така или иначе- промяната хвърля сянка върху суверенитета на българския избор.
Преди седем години, припомни Чуков тя лесно и успешно успя с кандидетурата си за шеф на ЮНЕСКО, но и реалниностите в света бяха различни. Сега сблъсъкът Русия- САЩ е тотален, на практика се възпроизвежда Студената война.
2009-та Бокова олицетворяваше политиката на Запада, сега вече не е така.
Много отдавна е подсказано, че тя няма да преодолее неодобрението на Великобритания и САЩ, казала ги е и помощник- държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд, която беше тук преди няколко месеца - сподели Владимир Чуков по данни на свои източници.
Той припомни и още един факт, който илюстрира нивото на което се взимат решенията за заемане на тези постове. Бутрос Гали, който преди оглавяваше ООН, единствен е получи вето от САЩ при избора си. Веднага след кончината му излиза информация, че е бил агент на КГБ и това хвърля нова светлина на причините за провалите на американската политика в различни международни конфликти.
описвайки глобалните интереси - Владимир Чуков обобщи, че нашите две кандидатури попадат в поляризацията на световните колоси в политиката.
България е в резачката на нова световна Студена война.
Като прогноза дали ще се спази регионалният принцип в неписаното правило , което подсказва изборът да е жена и то от Източна Европа – в региона витае духът на противоборството, на антикомунизма, „за“ и „против“ Русия и най- добрия пример, за съжаление, е нашата държава- каза проф. Чуков.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..