Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалстарт на системата за пръстовите отпечатъци

д-р Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Здравната каса не е готова да въведе системата за пръстовите отпечатъци в болниците.

Това е причината за отлагането й с един месец. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването. Така с пръстов индентификатор ще влизаме за лечение не от 1 октомври, а от 1 ноември.

Въвеждането на системата няма да има никакъв положителен финансов ефект. Тя може успешно да работи в доболничната помощ, но не и в болничната. Негативен ефект ще има за болниците, защото те ще трябва да направят допълнителни разходи за закупуване на устройствата. Негативно ще се отрази и върху пациентите, тъй като те ще трябва да чакат на дълги опашки, коментира доктор Кацаров. Той обаче подчерта, че използването на устройствата за пръстови отпечатъци може да увеличи риска от пренос на инфекции. Когато се дава пръстов отпечатък, пръстите не се дезинфекцират. Самото устройство също не може да се мие и дезинфекцират, тъй като това би го увредило, допълни председателят на Център за защита правата в здравеопазването.

Доктор Кацаров не изключи и възможността за злоупотреби с лични данни на пациентите. Те могат да бъдат приети в болница и без да са дали пръстов отпечатък, но това ще става по една доста по-сложна процедура, която предвижда идентификация с лична карта. Процедурата предвижда да се информира Здравната каса, а служителите й да убеждават пациентите да дадат пръстов отпечатък. Всичко това ще забави приемането на пациентите, обясни доктор Кацаров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57