Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е сред малкото добри примери за чужди инвестиции

По данни на БНБ преките инвестиции у нас през първите 8 месеца на 2016-та година  намаляват с 33, 3 процента на годишна база. 

Според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев общата картина е такава, че през последните години чуждите инвестиции у нас са около 1 милиард – 1,5 млд. лева. Преди години, когато икономиката беше в разцвета си, те бяха в пъти  повече, припомни експертът. 

На практика в данните на БНБ не са отчетени почти никакви инвестиции през юли и август. Това не бива да е много тревожно, защото става дума за летни месеци и освен това повечето предприятия се отчитат на годишна база, поясни Ганев. По- важното е, че не успяваме да привлечем чужди капитали в нови производства и на зелено. 

Добрите примери са няколко и един от тях е  Пловдив и създадената Индустриална зона „Тракия“. Там дори бранда, който казва „Ние сме предразположени към инвестиции, елате“ работи, подчерта той.

Факторите, които оказват влияние върху чуждите инвеститори са политическия риск, намаленият кредитен рейтинг на страната заради КТБ, дефицитите в бюджета през последните години, големината на пазара, конкуренцията на съседните държави. Петър Ганев подчерта, че у нас идват инвеститори, които произвеждат, но изнасят в трети страни, защото пазарът там е по- голям. Според него обаче България генерира и положителни новини като инвестициите в IT – сектора и аутсорсинг – индустрията. 

Липсата на квалифицирани и образовани кадри също е проблем за инвеститорите и затова реформите в образованието са наложителни, подчерта анализаторът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57