Няма какво добро да си кажем за промените в изборното законодателство. През последните десетилетия българската диаспора много често беше използвана за нуждите на ДПС, но чрез нея и за едно индиректно влияние над българската политика от Турция и Русия, коментира пред Радио Пловдив юристът Марин Божков.
Логиката на промените за гласуването в чужбина беше на принципа „Досега Вие на нас, отсега - нататък ние на Вас“, обобщи Божков. Държава, управлявана по този начин отива към провал, това е тържество на националното разцепление, каза юристът.
Правно - технически промените също бяха изпълнени лошо, добави той. Нахален и нескопосан е начинът да се ограничи вотът на сънародниците ни в Турция. Трябва да се премахнат причините за контролирания вот в Южната ни съседка, а не към следствията от него, смята той и добави, че лишаването на граждани от избирателни права е безпринципен политически реверанс, а от гледна точка на правото е тържество на безхаберието.
Референдумът не е насочен за решаването на проблемите на България, а към инсталирането на Станислав Трифонов в политиката. По думите му, несъвършенствата на пропорционалната система се заменят с една по- примитивна форма. Божков даде и пример: "Вместо да се поправи недобре работещия модерен автомобил, го заменяме със Запорожец, защото е по- лесно да бъде ремонтиран".
Възможно ли е българският избирател да направи все пак добрия избор? Да, като първо отиде и гласува, каза юристът и отново посочи пример: "Ако не упражняваме правата си, нямаме право да мрънкаме. По същия начин, ако един съпруг не упражнява съпружеските си задължения, ще му ги упражни някой друг".
Хората сега трябва да отидат до урните, защото отказът от участие и генериране на идеи ти отнема правото да се оплакваш. От българските граждани се изисква да са по- добре политически информирани и далеч по – изискващи отколкото са. Така няма да берем срама на евродепутати като Бареков, няма да се чувстваме неудобно от риториката на премиера и няма да бъдем поставени пред нелепия избор на някои комедийни кандидати за президенти.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..