Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в изборните правила са тържество на безхаберието

Няма какво добро да си кажем за промените в изборното законодателство. През последните десетилетия българската диаспора много често беше използвана за нуждите на ДПС, но чрез нея и за едно индиректно влияние над българската политика от  Турция и Русия, коментира пред Радио Пловдив юристът Марин Божков. 

Според него обаче промените в Избирателния кодекс няма да  решат принципно този политически и национално неприемлив за нас казус.


Логиката на промените за гласуването в чужбина беше на принципа „Досега Вие на нас, отсега - нататък ние на Вас“, обобщи Божков. Държава, управлявана по този начин отива към провал, това е тържество на националното разцепление, каза юристът.

Правно - технически промените също бяха изпълнени лошо, добави той. Нахален и нескопосан е начинът да се ограничи вотът на сънародниците ни в Турция. Трябва да се премахнат причините за контролирания вот в Южната ни съседка, а не към следствията от него, смята той и добави, че лишаването на граждани от избирателни права е безпринципен политически реверанс, а от гледна точка на правото е  тържество на безхаберието.

Референдумът не е насочен за решаването на проблемите на България, а към инсталирането на Станислав Трифонов в политиката. По думите му, несъвършенствата на пропорционалната система се заменят с една по- примитивна форма. Божков даде и пример: "Вместо да се поправи недобре работещия модерен автомобил, го заменяме със Запорожец, защото  е по- лесно да бъде ремонтиран".

Възможно ли е българският избирател да направи все пак добрия избор? Да, като първо отиде и гласува, каза юристът и отново посочи пример: "Ако не упражняваме правата си, нямаме право да мрънкаме. По същия начин, ако един съпруг не упражнява съпружеските си задължения, ще му ги упражни някой друг". 

Хората сега трябва да отидат до урните, защото отказът от участие и генериране на идеи ти отнема правото да се оплакваш. От българските граждани се изисква да са по- добре политически информирани и далеч по – изискващи отколкото са. Така няма да берем срама на евродепутати като Бареков, няма да се чувстваме неудобно от риториката на премиера и няма да бъдем поставени пред нелепия избор на някои комедийни кандидати за президенти. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54