Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битът ни е русофобски, но политиката - русофилска

Битката за президент не е мажоритарна, а партийна и това ясно личи от социологическите проучвания, коментира за Радио Пловдив журналистът Иво Инджев. Според него това е първата предизборна кампания у нас, в която темата Запад – Русия излиза на преден план. 

Разделението в българското общество не е толкова на леви и десни, а на прозападни и произточни. Тезата на блогъра е, че битът ни е русофобски /от хладилника, през колата, до дипломата/, но политическото ни е твърде русофилско.

По думите му в момента имаме 20 кандидати, които Кремъл ще одобри и един, който не се харесва. Ако има общо между българската и американската кампания, то това  е отношението към Русия. Всички преписват от опорните точки на Кремъл.В този смисъл сме се американизирали, пошегува се Инджев.

Той допуска, че не е невъзможно да има преформатиране на правителството след изборите. Друга възможност е излизане на  ДСБ от РБ, което също може да повлияе на управленската формула. Тенджерата под налягане ври и ще видим къде ще избие капакът, най- вероятно нагоре и напред, защото статуквото по някакъв начин трябва да се промени. Явно е, че има запушалка и тази тапа трябва да изгърми, прогнозира той.

Според Инджев от години жълтите вестници пишеха за влиянието на икономическите кръгове над политиката, но това е станало новина, когато премиерът го изрече. По думите му, Борисов е притеснен от прогнозите за недобър резултат на техния кандидат и започва да търси оправдание. Той смята още, че голямата мечта на лидера на ГЕРБ е да се направи голяма коалиция с БСП. 

И без да имаш директни разговори можеш да опипваш почвата. И в двете централи има такива настроения, добави той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18