Очертава се втори тур на президентските избори, има съществено нарастване на избирателната активност в хода на кампанията и желание да се гласува както в избора на президент, така и в националния референдум, динамиката в подкрепата за част от кандидатите води до разместване на позиции в хода на кампанията. Това сочат данните от последното преди изборите представително проучване на "Алфа рисърч". То е осъществено между 31 октомври и втори ноември сред 1034 граждани и сравнява нагласите на избирателите от началото и края на кампанията.
Дяволът винаги е в детайлите, така Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“ коментира проучването на агенцията, която оглавява. Тя уточни, че ценното в проучването е, че то сравнява резултатите от началото на кампанията и в нейния край.
Това което отчитат социолозите от „Алфа рисърч“ е сближаване на резултатите между Цецка Цачева и Румен Радев. Смущаващо е, че Цецка Цачева засега губи от подкрепата си в големите градове, а те досега винаги са гласували за ГЕРБ. Възможно е да има и промяна обаче до деня на вота, коментира Димитрова..
Според нея любопитното е, че подкрепата при Румен Радев е дошла от мобилизация на симпатизантите на левицата и се наблюдава феномен, при който малките кандидати в ляво – Ивайло Калфин и Татяна Дончева са загубили от своята подкрепа. Техни симпатизанти се пренасочиха към доминиращата лява кандидатура, подкрепената от БСП – тази на Румен Радев.
Обикновено на първи тур вотът е партиен, доколкото на втори избирателите пренасят гласове към водещите двама кандидати, като отчитат своите генеарални предпочитания. В тази кампания обаче погледите се насочиха главно към първите двама в президентската надпревара.
Красимир Каракачанов е трети кандидат, но на голяма дистанция от първите двама, Пламен Орешарски увеличи подкрепата си, като подкрепен от ДПС до 6.9%. И другият успешен кандидат, който увеличи подкрепата си, е Веселин Марешки. И това преформатиране на кампанията като кампания за втори тур, т.е. съсредоточие към първите двама кандидати, ощети другите в надпреварата. Затова и Трайчо Трайков и Татяна Дончева не успяха да постигнат по-добър резултат, дори загубиха от своите подкрепящи гласове, посочи Боряна Димитрова.
Според проучването между 12 и 15 на сто от хората още не са решили за кого да гласуват, но голяма част от тях ще отидат до урните. Така че и техните гласове могат да наклонят везните. В рамките на висока изборна активност обаче всичко е възможно, така че изненадите не са изключени, добави Димитрова.
Тя каза още, че информационната кампания около квадратчето „не подкрепям никого“ е дала възможност на хората да разберат, че това не е опция, която наистина да изразява протестен вот, нито да изберат кандидати, зад които да застанат. Затова и намаля броят на хората, които ще гласуват така – едва 6% са те.
За първи път на президентска кампания в България на първи тур двамата кандидати общо събират под 50 процента от гласовете на избирателите. Досега винаги е било обратното и на балотаж са се преразпределяли по-малък брой гласове. Сега ще се случи друго – на втори тур кандидатите ще трябва да съберат голям брой гласове – близо 1 600 гласа. Така че всякакви прогнози за резултата от балотажа сега са неверни, те просто са лъжа, каза в заключение Боряна Димитрова.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..