Резултатите от изборите показаха, че хората нямат ясен фаворит – разликата между първите - Цецка Цачева и ген Румен Радев е малка.
От друга страна, първите осем кандидата събраха сериозно количество гласове. Това отличава тези избори от всички останали президентски избори в историята на България. Досега винаги имаше двама изявени кандидати на двете основни политически сили и един трети, който понякога играе ролята на изненада. В момента обаче има осем практически силни кандидата и това е симптом за фрагментиране на българската политическа система, продължение от фрагментацията от 2014-та, когато в НС влязоха осем политически сили. Това заяви Тома Биков от Институт за дясна политика.
По думите му, интересни са и резултатите от референдума, в който над 3 млн гласуваха, а над 3 млн – не гласуваха. Може да се каже, че половината български избиратели участваха в това гласуване и то показа, че около 2 млн 700 хиляди са гласували за мажоритарното гласуване. Мажоритарната изборна система обаче води до по-малко политически сили в НС. В този смисъл тази система е някакво лечение за българската политическа класа. Добре е политиците и депутатите в НС да се вслушат в гласа на хората, подчерта Биков. Той обаче уточни, че не е гласувал в референдума, поради популисткия характер на неговите организатори, но е категоричен, че депутатите трябва да се вслушат в гласа на хората, които са гласували. Най-рационалното е да се премине към изборна система 120 депутати да се избират мажоритарно и 120 – пропорционално. Така ще бъде дадена възможност да се чуе гласът и на тези, които са гласували „за“, и за тези, които са гласували „против“, заяви Биков.
Имаше и грешки в кампанията от страна на ГЕРБ, но имаше и ситуация, в която левият кандидат ген.Радев бе оставен съвсем свободно да прави своята кампания, докато двамата кандидати на десницата – Цачева и Трайков се атакуваха, Радан Кънев и г-н Трайков атакуваха г-жа Цачева. Това изигра негативна роля в тази предизборна кампания. Не крия симпатиите си към Реформаторския блок, но за съжаление, те без да искат, влязоха в ролята на Богомил Бонев от 2001 г. Казвам го с огромно съжаление, защото Богомил Бонев е неприятна политическа роля, особено, когато си в десницата. Перспективата на такива политици е един ден да станат директори на червени панаири. Все още в България обаче има преходен модел на мислене. При изборна загуба на Цачева обаче управляващото мнозинство няма друг вариант, освен да подаде оставка, защото политическата дестабилизация на България може да се окаже много тежка. Избирателите трябва сами да достигнат до извода, че всеки избор води до определена ситуация. Кризите обаче дават възможност за промяна, заяви още Тома Биков.
Повече чуйте от звуковия файл
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център..