Бюджетът е най-важният икономически закон, а не толкова – политически. Законът за бюджета обаче има сериозен политически привкус от гледна точка на това, че Правителството на различните страни – леви, десни, центристки и коалиционни, се различават по това, какви фискални политики предлагат за реализация на бюджета, заяви депутатът от БСП Румен Гечев.
Гечев подчерта, че в бюджета се вижда почеркът на управляващото мнозинство, което има отговорност за него. Опозицията има ролята да предложи алтернативните варианти. Защитата на бюджета е основно задължение на управляващите.
В случая обаче сме в особена ситуация на разпад на управляващата коалиция, който не започна в дните преди последните президентски избори и управляващата коалиция понесе огромни загуби и получи червен картон от своите избиратели, но този разпад продължава вече повече от година. Изборите ускориха този процес и сега управляващите се оказват в роля, в която този бюджет и тази негова философия няма как да получат подкрепа в Парламента.
Като конструктивна опозиция ние обаче направихме всичко възможно да убедим управляващите да се промени философията на бюджета, за да се постигне консенсус за неговото приемане. Това може да стане само при условие, че управляващите се съобразят с някои от нашите основни предложения, свързани с философията на бюджета, заяви Гечев. Като пример той посочи внесените от БСП законопроекти за отмяна на плоския данък и въвеждането на прогресивното данъчно облагане, което е свързано със социална справедливост. На второ място Гечев назова връщането в бюджета на инвестиционния фонд, формиран при предишното Правителство в размер на 500 млн лв, който е имал доказано положителен ефект върху развитието на изоставащите райони в България, както и несъгласието на БСП със замразяване на социалните програми. Параметрите на бюджета могат да бъдат коментирани едва след като бъдат приети предложенията на БСП, посочи депутатът от БСП Румен Гечев. Въпросът не е да имаме изравнен балансиран бюджет, защото никоя страна в ЕС няма цел да има изравнен бюджет. Въпросът е обаче при стриктно спазване на правилата на ЕС да постигнем икономически растеж и повишен жизнен стандарт.
Повече чуйте от звуковия файл:
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици: "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..