Несъответствията в поведението на политическите елити, новите форми на популизма и спасителното очакване на обществото във време на криза за поява на харизматични личности - събеседник – политологът ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ проф.Филип Узунов
Една страна винаги се нуждае от т.н. „чаризматичен“ тип лидерство – човек, който да се харесва, който да има добра комуникативна култура, да владее езици и да е професионалист в сферата на националната сигурност. Г-н Румен Радев отговаря на профила, който очертах, подчерта проф. Узунов.
По думите му в ситуация на криза обществото губи вяра в институциите, а институциите са правните основания на държавата. Тогава на преден план идва личността, която се припознава от гражданите като месия и това сме го виждали не един и два пъти. Последният класически пример в Европа беше генерал Де Гол – 58-59 г с чието управление започна т.н. Пета република във Франция – нова Конституция, мажоритарен вот, полупрезидентска държава и т.н. При сегашните конституции обаче не виждам как това може да стане. Аз съм привърженик на президентска република и мажоритарен избор в един тур. При втори тур започват да се договарят. Един тур, както е в САЩ – Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп. Явяват се и има избор, няма правителствена криза. .Не както в България – сега властта се търкаля по улиците.
По думите на проф. Узунов политическият дебат от който се нуждае страната е за държавността. Той подчерта, че не трябва да се говори за“ политик“, а за „държавник“. Когато политиката изгуби своята идеология с доктрината си, тя се превръща в „управление“. Управленците минаха. Идва време за държавниците, заяви проф. Узунов. Той подчерта: магоритарни избори, но в един тур, за да няма договорки за властта.
Повече чуйте от интервюто в звуковия файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..