Несъответствията в поведението на политическите елити, новите форми на популизма и спасителното очакване на обществото във време на криза за поява на харизматични личности - събеседник – политологът ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ проф.Филип Узунов
Една страна винаги се нуждае от т.н. „чаризматичен“ тип лидерство – човек, който да се харесва, който да има добра комуникативна култура, да владее езици и да е професионалист в сферата на националната сигурност. Г-н Румен Радев отговаря на профила, който очертах, подчерта проф. Узунов.
По думите му в ситуация на криза обществото губи вяра в институциите, а институциите са правните основания на държавата. Тогава на преден план идва личността, която се припознава от гражданите като месия и това сме го виждали не един и два пъти. Последният класически пример в Европа беше генерал Де Гол – 58-59 г с чието управление започна т.н. Пета република във Франция – нова Конституция, мажоритарен вот, полупрезидентска държава и т.н. При сегашните конституции обаче не виждам как това може да стане. Аз съм привърженик на президентска република и мажоритарен избор в един тур. При втори тур започват да се договарят. Един тур, както е в САЩ – Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп. Явяват се и има избор, няма правителствена криза. .Не както в България – сега властта се търкаля по улиците.
По думите на проф. Узунов политическият дебат от който се нуждае страната е за държавността. Той подчерта, че не трябва да се говори за“ политик“, а за „държавник“. Когато политиката изгуби своята идеология с доктрината си, тя се превръща в „управление“. Управленците минаха. Идва време за държавниците, заяви проф. Узунов. Той подчерта: магоритарни избори, но в един тур, за да няма договорки за властта.
Повече чуйте от интервюто в звуковия файл.
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..