Подготовката на Пловдив като европейска културна столица през 2019, обезпокои Комисията по мониторинг и консултации в Брюксел. Констатациите с липсите и препоръките, и отговорностите на едноименната фондация, града и държавата. Коментар на артистичния директор на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева.
Системните партии, системните откази, системните кандидати, системните политически машинации с днешна дата. След падането на правителството на втория кабинет Борисов, сряда е денят на Патриотичния фронт с покана да управлява. Разговор с Ангел Джамбазки евродепутат и зам.председател на ВМРО.
„Езикът на омразата – хейтърският дискурс и отношението към Другия“ - темата, която за мнозина вече е начин на живот, е в двугодишно научно изследване на студенти и докторанти от катедра „Социология и науки за човека“ в Пловдивския университет. Защо расте непоносимостта- до омраза, към Различността, към Другостта, стигматизирани и дехуманизирани с хейтърското говорене ? И само във връзка с бежанците, ромите и мигрантите у нас ли ? Събеседник е доц.д-р Стойка Пенкова, ръководител на катедрата и проекта.
„България. Версия 0.5“. Книгата на Орлин Тодоров на издателство „Изток - Запад“ коментира принципите на демократичните системи у нас и в Съединените щати, където авторът живее до преди три години. Пловдивската премиера е в сряда вечер в НБ „Иван Вазов“.
С д-р Галина Арабаджиева ще говорим за коледните пости и здравето ни. Нашите баби и дядовци са спазвали постите през цялата година много усърдно и това е една от причините, да бъдат по-здрави от нас, казва холистичният лекар, която ще изнесе и лекция по темата.
Във Великите европейци Пламен Асенов представя Кристиан Хюйгенс. Негови са думите „Светът е моя родина, науката е моя религия”. Макар и до днес да ползваме някои негови открития, името му вече не е чак дотам известно на широката публика, както през родния му XVII век. За сметка на това то продължава да е високо почитано в научния свят, в света на математиката, физиката, астрономията, механиката, в света на мисленето и сътворяването. Защото именно нидерландецът Кристиан Хюйгенс е онзи мост във времето и величието, който свърза творческия край на италианеца Галилей с творческото начало на англичанина Нютон.
Слушайте ни. "Точно днес". На 23 ноември . От 6 до 9.30 ч.
Започва седмицата, в която ще слушаме последния ни гост за 2024-та година в „Добро утро, ден!“. Паолина Комсалова покани за това участие Димитър Бришимов. Той е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и..
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..