Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравето на българите не трябва да се лимитира

Здравните политики между две правителства обсъждат представители на  Национално пациентско обединение "Конфедерация защита на здравето". За цената на отложените спешни решения, липсващия все още закон за пациента  и правото му на  позиция  във връзка с провежданите политики в сектора, белязан от стресиращи статистики – събеседник Диана Хаджиангелова – заместник-председател  на  националната Конфедерация.  

Представителството на пациентите в Надзорния съвет на практика е от  един човек и когато  трябва да се взимат решения,  относно провежданите здравни  политики на ниво институции, нашият глас не може да бъде чут. Съгласете се, че такова представителствмо  не създава възможност за участие при взимане на решения, заяви Диана Хаджиангелова.

По думите й, досега много пъти са правени безуспешни опити за промяна на факта, на фона на квотата на държавата, която е от 5 члена. Не смятаме, че това е редно да се случва.  Ние сме основните вносители и ползватели на услуги, основните вносители на здравни осигуровки и затова не може всичките разходи, които касаят пряко нашето здраве да се решават пряко от представители на държавата., подчерта Хаджиангелова.  По думите й, в участието на министри при вземането на решенията. има и конфликт на интереси и нарушения на закона.

Хаджиангелова заяви, че и сега между две Правителства оставаме без Закон за пациента, който трябва да регламентира нашите права. Независимо от това, че в 28 града проведохме анкета, за да проучим мненията на гражданското общество, събрахме всички заинтересовани страни, не може да се намери политическа воля за приемането на този закон. И това е така не само със Закона за пациента, гласът на пациента няма чуваемост. Сега дори сме в нарушение на закона, относно обществения съвет към Министерството на здравеопазването. Там квотата на нас, пациентите и на хората с увреждания е най-голяма. През целия мандат на настоящото Правителство този обществен съвет не работи. Между две правителства сме с Обществен съвет към Комисията по взаимодействие с гражданския сектор, но пък там няма чуваемост към поставените от нас въпроси. 

Обръщаме се към предишни, настоящи и бъдещи властимащи, че ние, пациентите, сме голямата част от гражданското общество и бъдещ електорат в предстоящи избори и изискваме конкретни действия при провеждане на здравните политики при намаляване на преждевременната смъртност в България чрез превенция и контрол на хроничните незаразни заболявания.  Какво от това, че управляващите икономисват милиони левове, които са за сметка на здравето ни? Необходими са действия в посока на това ресурсите за здраве да бъдат  пренасочени за превенция и профилактика. Виждаме битка за властта, но тази власт трябва да се управлява в полза на обществото, подчерта още Диана Хаджиангелова.

Чуйте звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22