Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мандатът е единият процент шанс на РБ да удължи живота си

| обновено на 14.12.16 в 16:46

Социологът Димитър Ганев от Изследователски център „Тренд“ смята, че преговорите между РБ и ГЕРБ за ново правителство са излишно усилие, което няма да има резултат. 

Вървим към връщане на мандата и процедура за съставяне на служебно правителство. ГЕРБ много пъти подчерта, че няма да участва в управление в този парламент, припомни Ганев.


Той перифразира  думите на президента, че 1 процент понякога е 100 процента шанс, като надежда на реформаторите  да удължат живота си. Ако се отиде на избори РБ ще има много сериозни проблеми при влизането си в НС. Проектът на Христо Иванов и Радан Кънев ще отнеме голяма част от симпатизантите на реформаторите, прогнозира социологът.

Няма никакво съмнение, че волята на СДС взе надмощие при вземането на решението за мандата. Мандатът вчера бе получен от  втория ешелон на РБ, защото Меглена Кунева и Божидар Лукарски не искаха да поемат отговорност за мандата и изпратиха втори ешелон, коментира Ганев.

Според него оставката на Бойко Борисов е добре пресметната политическа логика. Той си даде сметка, че оставането на власт може да му носи негативи. Подобна беше ситуацията през 2013-та година. Прави се крачка назад, но се  запазва възможността ГЕРБ да бъде първа политическа сила след предсрочни избори, каза анализаторът. 

Според него, ГЕРБ в момента е в по- изгодна позиция, отколкото преди три години, защото подкрепата за партията му и за Патриотите е по- голяма от подкрепата за БСП и ДПС. Новите политически субекти като Марешки, Христо Иванов по- скоро биха си сътрудничили с десните, отколкото с БСП и ДПС, смята Димитър Ганев.

Щети върху държавата от оставката няма. Макроикономическата обстановка е добра, не мисля, че една политическа криза от два - три месеца може да окаже решаващо значение за икономическото развитие на страната. Въпросът е колко дълго ще продължи кризата, посочи социологът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45