Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желанието за прахосване на публичните пари идва отгоре

„Черна книга на правителственото разхищение в България“ представи фондация „Фридрих Науман“. Тя излиза за втора поредна година и разкрива разхищението с публични средства. Примерите са от цялата страна и са базиране на журналистически разследвания, разказа пред Радио Пловдив един от авторите й икономистът Петър Ганев.

Включени са 15 примера - от инфраструктурата, през медиите, до хотелиерството, както и разширено проучване за БДЖ.

Някои от тях са знакови, защото струват скъпо като парка около НДК в столицата или  спортната зала „Колодрума” в Пловдив, посочи Ганев. Други проекти, по думите му, са ненужни, като стадиона в Дряново и в малки населени места, строителството на дигата в Криводол, която не го пази от наводнения.

 Държавата разхищава публичен ресурс не от вчера и днес. Затова доста лесно е да се подберат случаите, коментира Петър Ганев. Според него, обаче, се увеличават случаите на злонамереността към умишлено прахосничество. Така прахосничеството става корупционно и умишлено, а не по небрежност. 

Това има връзка и с чувството за безнаказаност, подчерта икономистът и добави, че стремежът за разхищение на публични средства идва отгоре – надолу. В този случай стимулите са повече, а и зависимостите стават повече, защото се влиза в порочен кръг от който няма излизане.

Сметната палата хваща проблемите, но и тук чувството за безнаказаност остава, коментира икономистът. Той е изненадан как в момента обществото дебатира трябвало ли е да се отпускат 10 милиона лева за Хитрино, които са реакция към едно бедствие, а не се обсъждат 2 милиарда лева за саниране на блоковете. 

Това е смисълът на Черната книга – да насочи вниманието към голямото прахосване, не към тези дребни детайли, които можем безкрайно да дебатираме. Голямата картина е по- важна, каза Петър Ганев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58