Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.
Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на науката и иновациите, който се проведе в „Музейко“, с подкрепата на Националната програма към МОН „Образование с наука".
Събитието събра млади изследователи, които представиха своите проекти, открития и иновации пред широка аудитория, включително експерти, инвеститори и заинтересовани страни. Най-добрите 15 разработки поставиха предизвикателства пред журито на конкурса.
Двете пловдивски ученички безапелационно спечелиха големите награди и получиха възможността да участват в Regeneron ISEF 2025, който тази година ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо, САЩ. Това е най-големият международен научен форум за ученици, в който ежегодно участват около 1700 млади изследователи от над 80 държави. Форумът насърчава интереса към науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) и дава възможност на участниците да представят своите изследвания на световната сцена. Те демонстрират проектите си чрез постери, презентации и демонстрации в различни научни направления.
Научни ръководители на математичките са Мирослав Маринов и Радостин Чолаков – бивши възпитаници на Математическата гимназия в Пловдив.
Демира Недева ще участва с проект "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти". През септември тази година Демира заминава да учи с пълна стипендия в Станфорд, където е приета на ранно класиране.
Димана Праматарова ще представи "Непълни с квадрати факториели на полиноми". Освен участието си в ISEF, Димана Праматарова ще представя България и в Международната изследователска програма (RSI‘25) в САЩ. От 2001 г. България изпраща по двама ученици в RSI след предварителна селекция и интервю. Тази година един от тях е Димана Праматарова от XI "а" клас, която достойно представи МГ „Акад. Кирил Попов“ и град Пловдив. Тя беше избрана от жури, съставено от десет специалисти от Института по математика и информатика при БАН (ИМИ-БАН), като част от дейностите на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ). Под ръководството на Мирослав Маринов, който също е възпитаник на МГ в Пловдив, Димана последователно постига успехи, започвайки от Лятната изследователска школа (ЛИШ). Research Science Institute (RSI) е най-престижната и известна международна лятна изследователска школа за ученици в областта на природо-математическите науки. Програмата се провежда от Масачузетския технологичен институт (MIT) в Бостън, САЩ, съвместно с Центъра за върхови постижения (Center of Excellence in Education).
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..