Коментарите в руските медии, свързани с трагичния инцидент в Анкара и убийството на руския посланик в Турция се оценяват като шок. Това е и доста лош ден за руската дипломация, както обяви говорителката на министерството на външните работи Мария Захарова. Разговорът между двамата президенти – на Турция и на Русия Ердоган и Путин се договориха за съвместно разследване на убийството на руския посланик в Анкара Андрей Карлов.
Това бе нещо неочаквано, руските следователи предстои днес да разследват на място покушението срещу руския дипломатически представител. Зад убийството му, според властите в южната ни съседка стои терористичната организация на Гюлен. Днес трябва да се проведат няколкото планирани срещи между външните и военните министри на Русия, Иран и Турция. Късно снощи пристигна турският външен министър в Москва, който изрази съболезнования пред своя колега Сергей Лавров. Путин нарече „подъл акт и провокация“ убийството на руския посланик. Руските медии цитират разказа на съпругата на убития в турската столица Марина Карлова, че със съпруга й не са имали охрана както от турското, така и от руското посолство в Анкара. По време на речта му при откриването на изложбата към посланика се е приближил млад човек, който е изстрелял хладнокръвно към него поне 10-12 куршума. Кметът на Анкара Мелих Гьокче й е съобщил по-късно трагичната новина за загуба на съпруга й.
Преди няколко дни пред руското генерално консулство в Истанбул имаше серия протести и ако турските власти бяха взели мерки, както и преценено правилно какво се случва, вероятно нямаше да се стигне до такъв трагичен инцидент. Такива са и коментарите на руски експерти в областта сигурността,но тонът е доста примирен, а иначе Москва и Анкара имат обща позиция по станалото в турската столица. Отдава се внимание на политиката спрямо Сирия и процесите, течащи в близкоизточната държава вече 5 години и напрежението, което пораждат не само в Турция, но и в Близкия изток, а вероятно в по-широк мащаб. Затова се отдава внимание надумите на президента Путин, че отговорът трябва да бъде в по-голямо мобилизиране на силите в борбата срещу тероризма. От Москва днес ще има доста новини, които ще потвърдят и развият събитията.
В Москва се коментира още, че това е второто убийство на руски посланик в историята на руската дипломация поне през последните около 200 години. А ако се върнем назад, през 1829 г. това е убийството на Александър Грибоедов в Техеран,а преди близо 90 години – убийството на руски дипломатически представител във варшава – все знакови места в международната политика. При всички положения това е един много сериозен сигнал. Затова в Москва имаше предупреждение да не се бърза толкова с тона за подобряването на отношенията между Турция и Русия, а че трябва да се внимава в сферата на сигурността. Явно е, че турция е обхваната от вълна на нестабилност и тероризъм, това се обсъжда в Москва от експертните кръгове и се поставя въпроса за това дали не трябва да бъде повишена сигурността на руските дипломатически представителства в Турция.
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..
Шансът правителството, което ще предложи Росен Желязков, да се превърне в устойчиво не е малък. Това коментира политологът Христо Панчугов часове преди връчването на първия мандат на ГЕРБ-СДС, за който стана ясно вчера, че ще получи подкрепа от групата около Ахмед Доган. Според Христо Панчугов е възможно кабинетът да бъде устойчив, тъй..
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..