Коментарите в руските медии, свързани с трагичния инцидент в Анкара и убийството на руския посланик в Турция се оценяват като шок. Това е и доста лош ден за руската дипломация, както обяви говорителката на министерството на външните работи Мария Захарова. Разговорът между двамата президенти – на Турция и на Русия Ердоган и Путин се договориха за съвместно разследване на убийството на руския посланик в Анкара Андрей Карлов.
Това бе нещо неочаквано, руските следователи предстои днес да разследват на място покушението срещу руския дипломатически представител. Зад убийството му, според властите в южната ни съседка стои терористичната организация на Гюлен. Днес трябва да се проведат няколкото планирани срещи между външните и военните министри на Русия, Иран и Турция. Късно снощи пристигна турският външен министър в Москва, който изрази съболезнования пред своя колега Сергей Лавров. Путин нарече „подъл акт и провокация“ убийството на руския посланик. Руските медии цитират разказа на съпругата на убития в турската столица Марина Карлова, че със съпруга й не са имали охрана както от турското, така и от руското посолство в Анкара. По време на речта му при откриването на изложбата към посланика се е приближил млад човек, който е изстрелял хладнокръвно към него поне 10-12 куршума. Кметът на Анкара Мелих Гьокче й е съобщил по-късно трагичната новина за загуба на съпруга й.
Преди няколко дни пред руското генерално консулство в Истанбул имаше серия протести и ако турските власти бяха взели мерки, както и преценено правилно какво се случва, вероятно нямаше да се стигне до такъв трагичен инцидент. Такива са и коментарите на руски експерти в областта сигурността,но тонът е доста примирен, а иначе Москва и Анкара имат обща позиция по станалото в турската столица. Отдава се внимание на политиката спрямо Сирия и процесите, течащи в близкоизточната държава вече 5 години и напрежението, което пораждат не само в Турция, но и в Близкия изток, а вероятно в по-широк мащаб. Затова се отдава внимание надумите на президента Путин, че отговорът трябва да бъде в по-голямо мобилизиране на силите в борбата срещу тероризма. От Москва днес ще има доста новини, които ще потвърдят и развият събитията.
В Москва се коментира още, че това е второто убийство на руски посланик в историята на руската дипломация поне през последните около 200 години. А ако се върнем назад, през 1829 г. това е убийството на Александър Грибоедов в Техеран,а преди близо 90 години – убийството на руски дипломатически представител във варшава – все знакови места в международната политика. При всички положения това е един много сериозен сигнал. Затова в Москва имаше предупреждение да не се бърза толкова с тона за подобряването на отношенията между Турция и Русия, а че трябва да се внимава в сферата на сигурността. Явно е, че турция е обхваната от вълна на нестабилност и тероризъм, това се обсъжда в Москва от експертните кръгове и се поставя въпроса за това дали не трябва да бъде повишена сигурността на руските дипломатически представителства в Турция.
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..