Празниците са измислени още с раждането на самата култура, когато хората са си дали сметка, че съществуват по някакъв начин във времето, с цикличността на природните закони, поминъка. Появили са се, когато за хората е било особено важно да се съобразяват с порядъка на времето и неговата целесъобразност, в което е бил вписан и самият социум. Това заяви културният антрополог доц. Валери Личев.
Днес обаче празникът коренно променя смисъла си, защото хипермодерният свят трябва да бъде преосмислен. Хипермодерните времена са свързани с идеята, че модерните хора скъсват с миналото, скъсват и с бъдещето и се озовават като нарциси в едно непрекъснато настояще. Това, че ни заля вълна от тероризъм и че този тероризъм се оказва силен, когато хората са най-уязвими, вече променя идеята за празниците, заяви доц. Личев. Днес виждаме смесването на културите, кръстосване на расите, но и това, че хората започват да се оддръпват от това, което може ми означава, че хората се нуждаят от преоценка на празниците.
Някога празникът е бил „свободно време“, в което се е припомняло миналото, след това празникът се е разбирал като развлечение, повод за доставяне на удоволствие, а сега вероятно празниците ще започнат да се натоварват политически все повече със спецификата на националната държава.
Крахът на националните държави обаче ще ни доведе не само до припомняне на религиозните ценности, а и до другите, които сплотяват хората, нацията като единство. Аргументите: когато се губи доверието на политическо равнище, се разпадат и междуличностните отношения. А това означава, че възстановяването на доверието към „политическото“ ще премине и през преосмисляне на празника. Празникът е политически моделиран чрез медиите и белязан от затварянето на индивидите в настоящето им. Нарцисът не познава времето, заяви още доц. Валери Личев.
Повече чуйте от звуковия файл
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..