Празниците са измислени още с раждането на самата култура, когато хората са си дали сметка, че съществуват по някакъв начин във времето, с цикличността на природните закони, поминъка. Появили са се, когато за хората е било особено важно да се съобразяват с порядъка на времето и неговата целесъобразност, в което е бил вписан и самият социум. Това заяви културният антрополог доц. Валери Личев.
Днес обаче празникът коренно променя смисъла си, защото хипермодерният свят трябва да бъде преосмислен. Хипермодерните времена са свързани с идеята, че модерните хора скъсват с миналото, скъсват и с бъдещето и се озовават като нарциси в едно непрекъснато настояще. Това, че ни заля вълна от тероризъм и че този тероризъм се оказва силен, когато хората са най-уязвими, вече променя идеята за празниците, заяви доц. Личев. Днес виждаме смесването на културите, кръстосване на расите, но и това, че хората започват да се оддръпват от това, което може ми означава, че хората се нуждаят от преоценка на празниците.
Някога празникът е бил „свободно време“, в което се е припомняло миналото, след това празникът се е разбирал като развлечение, повод за доставяне на удоволствие, а сега вероятно празниците ще започнат да се натоварват политически все повече със спецификата на националната държава.
Крахът на националните държави обаче ще ни доведе не само до припомняне на религиозните ценности, а и до другите, които сплотяват хората, нацията като единство. Аргументите: когато се губи доверието на политическо равнище, се разпадат и междуличностните отношения. А това означава, че възстановяването на доверието към „политическото“ ще премине и през преосмисляне на празника. Празникът е политически моделиран чрез медиите и белязан от затварянето на индивидите в настоящето им. Нарцисът не познава времето, заяви още доц. Валери Личев.
Повече чуйте от звуковия файл
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..