Защо работодателите отново атакуваха увеличението на доходите в България?
Как бойкотът на заседанието на тристранния съвет ще се отрази на социалния диалог? Къде е бюджетният излишък и защо над 3 % ръст на икономиката е добър показател за България? Каква ще е българската икономика през 2017-та година?
В разговор по тези въпроси икономистът от БАН доц. Григор Сарийски направи уговорка, че зад всяко човешко действие стоят две причини- едната звучи добре, а другата е истинската.
Характеризирайки данните за стопанския живот у нас той обобщи, че сивият бизнес е сраснал с държавата, някои от системите трябва да се реформират изцяло, за да има реална промяна. Иначе - прочитът на статистическите данни е под общия коментар, че зад всяко човешко действие стоят две причини- едната звучи добре, а другата е истинската.
Истината е, че голяма част от икономиката продължава да е много зависима от европейски пари, т.нар. "грантаджийски" средства и по- малко работи с банкови кредити. Това я прави зависима. Тази тенденция няма да се промени скоро - прогнозира доц. Сарийски..
Преориентирането е дългосрочен процес с предприемане на много мерки, включително и повишаване на доходите. По тази тема обаче няма предпоставки за промяна, не е оптимистично и очакването заплащането на труда да се промени така, че на българския трудов пазар да се върнат стотиците хиляди икономически мигранти, които получават много повече в чужбина.
На въпрос - реален и добър ли е ръст от 3,5% на българската икономика събеседникът ни отговори, че по формулите, които водят до отчетите на държавата излиза, че този растеж е само на книга.
Повече от анализа на данните, които доц. Сарийски коментира - чуйте в интервюто.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..