Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът трябва да умее да пази самообладание

 България официално – с нов президент. Румен Радев встъпи в длъжност вчера.

На 19 януари новия държавен глава се закле в Народното събрание, а с така наречената програмна реч успя да предизвика остра реакция от страна на част от депутатите. Как се изгражда имидж на президент, за допустимите и недопустимите гафове в първите стъпки на Румен Радев разговаряме с професор Любомир Стойков, PR консултант, експерт по корпоративна култура и бизнес комуникация, културолог, естетик, преподавател в Софийския университет, УНСС, Националната художествена академия и ПУ "Паисий Хилендарски".

 Аз смятам, че по време на церемонията вчера видяхме истинския Румен Радев. Или по-скоро Румен Радев, който си е максимално автентичен. Що се отнася до неговата реч по време на полагането на клетвата в Народното събрание - там безспорно всички бяха наясно, че нещо се е случило. Бих могъл да допусна няколко неща. Бих могъл да допусна това, че той е подведен, че трябва да произнесе толкова дълга реч. Второ -  тази реч, поне за мен, не беше репетирана. Разбира се, тук да не подценяваме и атмосферата в Народното събрание. Що се отнася до вчерашната му реч - тук той демонстрира това, което той си го носи и умее, а именно - да говори естествено, да говори емоционално, завладяващо и заедно с това много премислено, обясни професор Любомир Стойков.

Професор Стойков определи като гаф репликата на Радев към народните представители "остава ви още една седмица".Някой може да каже „да, но те го предизвикаха” – това е  факт, „да, ама те го обидиха” – това е факт, но той трябва в такива случаи да запазва самообладание. Не трябва да се допуска елементарната човешка реакция веднага да реагираш остро и негативно. Той просто трябваше да си довърши речта. А останалото щеше да бъде за сметка на провокаторите или на недоволните депутати – това е парламентът, там всеки има правото да каже и да покаже какво и как, коментира още професор Стойков.

Имиджът на президента трябва да бъде реалистичен и в синхрон с имиджа на държавата.

За да се изгради успешен президентски имидж и адекватен образ, е необходима безупречна комуникация, допълни още професор Стойков.

По отношение на първата дама

Важно е в публичното пространство да се проектира и образ на първата дама. Защото в крайна сметка - хората не очакват техния държавен глава да бъде един робот, една машина, която да си върши задълженията. Те искат да видят в негово лице и нормалния човек, нормалната личност, съпруг, баща, член на едно здраво семейство, а това се демонстрира чрез присъствието и единението между съпругата на президента и самия президент. Второ, много важна възможност и шанс, е  тя да подпомага президента в неговата дейност, обясни професор Любомир Стойков и заключи "Няма нищо лошо и в това първата дама да бъде еталон за перфектна визуална култура, да бъде пример за подражание".

Той е категоричен, че има еволюция по отношение на визията на първата дама Десислава Радева - от публичното й появяване в нощта на изборите до това, което видяхме в четвъртък и по време на церемонията по встъпване в длъжност на новия президент.

Цялото интервю с професор Любомир Стойков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07