Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лошото управление на държавата води до лоши резултати

Студовете ограничиха опитите на мигрантите да преминават през границата.
Но като се затопли и се стопи снега, отново ще има устойчива линия на пробив на границата и на навлизане на мигранти в нашата страна. В Западна Европа вече има около 5 милиона мигранти. Под 2 милиона са легални. Тоест - има огромна маса от хора за която не се знае какви са, кои са, как се предвижват. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Николай Радулов, експерт по национална сигурност.

Според Радулов има сериозна промяна в профила на мигрантския поток, който в началото е бил от сирийци. Сега всъщност са хора от съвсем други места. Места като Афганистан, Косово, Албания и други, които носят голям криминален заряд. И това е голямата опасност. Възможността да потегли нов мигрантски поток е сериозна. И става въпрос за около 3 милиона души. При всички случаи те ще се опитат да преминат турско-българската граница. Съвсем реална е заплахата, категоричен е професор Радулов.

Той разкритикува и как държавата се опитва да се справи с проблема. Лошото е, че начина по който би трябвало да се справяме, тоест херметичното затваряне на границата и пропускане само през определените за това места, като че ли не е познат на управляващите. Виждате, че те продължават да готвят разни площадки, които приличат на концлагери, което противоречи на концепцията за държавна граница и нейното опазване, заяви професор Николай Радулов.

Експертът подчерта, че задачата на служебния министър на вътрешните работи Пламен Узунов, а също и на министерството на вътрешните работи, е да обезпечат нормалното провеждане на честни избори. Усилията трябва да се концентрират точно върху пропускливостта на границата, защото мигрантите са сериозна заплаха. И върху битовата престъпност, която тероризирайки хората в малките населени места, отнемайки полиция от големите населени места за опазване на границата – всичко това довежда до сериозно укрепване на криминалния контингент, до увеличаване на престъпленията и до безпокойство на гражданите, което им пречи спокойно и разумно да вземат решения, които са свързани с изборите, коментира още експертът по национална сигурност.

Професор Николай Радулов подчерта, че това, което се случва в държавата, е проблем на управление. Лошото управление води до лоши резултати. Виждате, че се случват инциденти в държавата – тунели, които се рушат и за които се е знаело, че са опасни, пътища, които са целите в дупки, а се твърди че са ремонтирани... Това е проблем на едно лошо управление. Когато държавата се управлява лошо, няма как МВР да се управлява добре, категоричен е Радулов.

Цялото интервю с професор Николай Радулов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21