Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закрепостеният в миналото електорат на ДПС излиза от обръча

За центъра на политическата карта и за не/запазеното на "балансьора" ДПС разговаряме с Осман Октай - познавачът на политическите попълзновения към най- дисциплинирания електорат.

Обединението, което се случи – обединение ДОСТ, за мене не е изненада, казва в интервюто Октай, още повече, че преди месец – месец и половина коментирах, че такова обединение ще се случи. Ситуацията е различна от всяка друга, когато се опитваше по различни формации да създадат алтернатива на Движението за права и свободи. Като човек от кухнята на ДПС, който е ръководил и кадрите, и структурите, и предизборните кампании на ДПС до 2001 г. смятам, че ситуацията е коренно различна от всяка друга, която се опитваше да създаде алтернатива на ДПС. 

Изключителен контрол осъществява ДПС след 2001 г. особено в районите с турско и мюсюлманско население, където другите политически формации не развиват  дейност. Този монопол се разруши отчасти предишните парламентарни избори от ГЕРБ, които получиха 120 – 130 хиляди гласа и по време на местните избори, когато на последните местни избори ДПС загуби много ключови крепости като общини в Североизточна България като Дулово, Исперих, Кубрат, Никола Козлево от тези различни региони.  Всичко това показва, че местното население започва да реагира срещу този монопол, контрол върху електоралното пространство на това население, особено с разни криминални ръководители по места, които тероризират населението по всякакъв начин с държавната машина, държавните структури. 

Това, което се случи сега с обединение ДОСТ е различно от тези политически проекти затова, защото две ключови фигури са символични знаци  на двете формации, които се обединяват, единият е бившият председател на ДПС Доган, кой то работеше със свои кадри в страната до неговото изгонване от партията Лютви Местан. Вторият е Касим Дал, който от 1996 г. ръководеше структурите и обезпечаваше кадрово ДПС. Третият фактор, който подкрепя това обединение е Главно мюфтийство с всички структури на мюфтийството в страната. И четвъртият фактор е външният фактор от изселническите организации и официалните власти в Турция, които обърнаха гръб на ДПС. Много анализатори днес се стряскат много остро тазивъншна подкрепа както от мюфтийството, така и от Анкара.  Тогава, когато главния мюфтия беше на всички политически мероприятия на сцената на различни кампании заедно с Доган обществото не реагираше независимо, че това беше в нарушение на закона и за партиите и за вероизповеданията, където се казва изрично, че религиите не трябва да участват в политически процеси. Всичко това създава условия за тежко нанасяне на  удар по мобилността и масивността на контрола върху контрола на електоралното пространство на ДПС за следващите парламентарни избори.

Сараите се превърнаха в мафия, Сараите и ДПС – моделът „Доган” се превърна в обслужващо и кадруващо звено на задкулисието и модела „Кой”.  Всичко това поставя ДПС и обкръжението на Доган в изключителна тежка изолация и  избирателите разбират това и особено образованата, интелигентната част търсят решение за изход за това население, най-после там да има свободни демократични избори. Но това няма да стане само с присъствието на обединие ДОСТ. Този сблъсък между тези ресурси, за които говори около обединение ДОСТ плюс ДПС  с всички партизански структури,  че ще отврати голяма част от избирателите, които  ще търсят реализация и в други национално значими политически партии.

Доган, сподели още Осман Октай, е много деликатна темата лично за мен,  едва ли има друг човек, който в личностен план, който да познава така личността на Доган като мен. Години наред бяхме толкова близки, повече от братя, познавам всички негови позитивни и негативни качества като личност. 

Доган не е силният фактор и образът, който се изкарва в медийното пространство през годините, той даже сега в момента изглежда по-силен, когато е почти в нелегалност, не се появява в публичното пространство, нито в интервюта, дори на последния конгрес на ДПС друг чете доклада му, той стоеше  като Ким Ир Сен на трибуната, без да обели дума нито пред журналисти, нито пред медии.

Какво искам да кажа? 

Образът на Доган е изграден в обществото като тайнствен, силен образ, който едва ли не контролира икономическите структури, банковите, финансовите структури, службите и т. н. А това не е вярно и не е възможно. Не случайно скоро ми излезе книгата с много усилия "Крахът на една илюзия". Разказвам всички събития от 90-те г. с моето свидетелство за кухнята, в която съм присъствал. Всичко това аз разобличавам тази легенда – видите ли Доган със сараите, Доган с яхтите, Доган  милионер в зелено – Доган е посредникът, силният политически кадрови посредник на това задкулисие в политическото пространство. Не са случайно думите, които казва Доган и те са му внушени от това задкулисие „Аз управлявам управляващите през годините.” Тези послания накараха тези, които го контролират чрез това задкулисие, всъщност го скриха в тези сараи и започнаха да назначават посредници.

Задкулисието е голяма сложна тема, която води чрез бивши офицери на Държавна сигурност, полицейската мафия, минава през катедра „Сигурност” на Библиотекарския институт хора като "Стоян Денчевци" и хора като "Димитър Гестаповци", които отиват до офисите на Примаков, до Москва.


Цялото интервю с Осман Октай чуйте в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът трябва да отхвърли ветото на президента върху ГПК

Правната парламентарна комисия обсъжда днес ветото на президента върху промените в Гражданския процесуален кодекс. С тях се въвеждат нови правила за определяне на особени представители и техните възнаграждения и за възраженията за прекомерност за разноските за адвокат. Народното събрание иззе от съда правомощието по определяне на..

публикувано на 24.09.24 в 15:40

Най-важното е да съставим редовно правителство

"Чувствам се много заредена, както аз, така и моите колеги в Пловдив-област и в Кърджали. През изминалата седмица направих обиколки в почти всичките 17 общини, за да разговарям с актива на Пловдив-област. Хората имат известни притеснения, че това са седмите поредни избори и е изключително трудно да обясняваш на избирателите защо толкова време не можем..

публикувано на 24.09.24 в 10:47

Не искайте по-малка, а по-работеща администрация

„Изкуството е онова нещо, което ни кара да забравим неволите в нормалния живот и ни връща отново мечтите“, каза  служебният министър на културата Найден Тодоров. По думите му, независимо от това, че средствата за култура в България, които държавата отделя в момента са едва около 0,5%, не те правят изкуството. „Парите подпомагат..

публикувано на 24.09.24 в 10:04

Изборът сега е между тоталния разпад и политическия разум

Водачът на градската и на областната листа на ИТН за Пловдив Станислав Балабанов днес ги регистрира в Районните избирателни комисии. След него в листата за Пловдив - град се нареждат Танер Тюркуглу, който е народен представител в сегашния парламент, Йордан Василев, Димитър Стефонов и Ради Минчев.  В областта втори е Лъчезар Бакърджиев,  Радослав..

публикувано на 23.09.24 в 12:47

Влизам в кампанията, за да си върне ГЕРБ лидерството в Смолян

Кметът на Смолян Николай Мелемов е сред тримата действащи кметове на ГЕРБ, които ще поведедт листи за народни представители в поредните предсрочни избори на 27 октомври. Съз задачата да доведат повече избиратели са кметът на Бургас Димитър Николов и на Стара Загора Живко Тодоров. В интервю за Радио Пловдив Мелемов уточни, че не се ласкае от решението..

публикувано на 23.09.24 в 10:37