Българската асансьорна асоциация и Сдружението на вносителите на асансьори настояваме да се спазва европейското законодателство за безопасност на асансьорите. Едва 1-2 процента от асансьорите имат разговорни устройства, въпреки че, срокът за монтирането им изтече на 31-ви декември миналата година.
Колкото по- висок е един блок и колкото повече апартаменти има, толкова по- малко ще струва на семейство разговорното устройство, обясни той. Цената му е между 300 и 350 лева, заедно с монтажа. В зависимост от жилищния блок на семейство, то ще струва между 5 и 15 лева еднократно. Сим – картата струва на месец между 3 и 5 лева за всички, което на семейство е стотинки. Освен това, безопасността и здравето на хората не се измерват с пари, подчерта той.
Задължително ще има обхват в шахтата, защото излъчвателят и антената се слагат там, където има обхват. По този начин ще се осигури живота и безопасността на хората.
Ние сме дървени философи. Вече 30 - 40 години хората не са давали пари за ремонт на асансьорите. Колегите от чужбина се хващат за главата и казват, че най- скапаните асансьори са в България, коментира инж. Маринков.
Бърза блиц-анкета сред живеещите по някои от така наречените „характерни“ улици в Пловдив – с високи блокове и десетки апартаменти във всеки, дава непреднамерена картина на общото мнение за необходимостта или безсмислието на идеята – „Джиесем в асансьора“ – преценете сами.
По някакъв стар обичай, едва един на десет души отгоре-отгоре е чувал за задължителния характер на сочената за „европейска директива“, с която се оправдава новото изискване.
На пръсти се броят входовете, спазили закона и събрали пари за устройствата, очевидно пък още по-малко са тези, които вече са ги инсталирали.
Засега хората сякаш не се стряскат от опасността да им бъде запечатан асансьора. Особено, след като чуят каква е сумата, макар и разделена между всички.
Болшинството кооперации не могат да си съберат парите за тока по общите части и обслужване на асансьорите, камо ли да се бръкнат с по още за нещо, което, изтъкват самите те – всеки вече носи в джоба си, дори и малките деца.
Това, което буди учудване у тях е факта, че във всеки асансьор има номер на обслужващия техник или фирма, а всеки един разполага с мобилен телефон.
Чуйте кратката анкета с техните мнения, събрани от Севдалин Палаузов.
Повечето хора в България разсъждават по един и същи начин, коментира пред Радио Пловдив и Емануела Фролошка от фондация „Асансьорна безопасност“. Ние мислим за проблема, след като го преживеем. Повечето от нас не знаят какво означава да нямаш контрол над това, което ти се случва, каза тя и даде пример.
Преди две седмици в София мъж заседнал в асансьор, без да има обхват на телефона си. Наложило се е да разбива армираното стъкло.
Със сигурност бих казала по- добре да имаш пистолет и никога да не ти се налага да го използваш, отколкото да попаднеш в ситуация и да няма как да реагираш, заяви Фролошка.
Според нея липсва информация в общественото пространство за разговорните устройства и затова хората започват да се лутат и да си задават и основателни, и неоснователни въпроси. Държавните институции трябва да обяснят на гражданите какво представляват тези разговорни устройства, защо са необходими, колко струват и т.н. А що се отнася до асансьорите, които са в лошо техническо състояние, то тогава първо трябва да бъдат ремонтирани и едва след това да им бъдат монтирани устройствата, коментира още тя.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..