На 62-годишна възраст почина доц. Петър Пашов – Пашата, съобщиха от НАТФИЗ.
„Рицарят тръгна по по-дългия път! Благодарим за престоя на тази земя, Паша!", казаха от Кукления театър в Пловдив, с който Петър Пашов беше свързан дълги години.
Петър Захариев Пашов – Пашата, е един от най-изявените съвременни български куклено-театрални режисьори от 80-те и 90-те години на 20 век. Името му е свързано със знакови спектакли, като „Светлосиният Петър“, „Пук“, „В Лунната стая“; „Дон Кихот“, “Кентървилският призрак” „Честна мускетарка“ и много други. Завършва през 1981 г. ВИТИЗ „Кр. Сарафов“ – режисура за куклен театър, в класа на проф. Николина Георгиева и актьорско майсторство за куклен театър, в класа на к.и.н. Елена Владова.
Работи дълги години, като режисьор в Държавен куклен театър Пловдив. През 1983 г. е поканен за асистент по актьорско майсторство за куклен театър в класа на проф. Ат. Илков, а през 2003 е хабилитиран за доцент в катедра АРСКТ – НАТФИЗ “Кр. Сарафов”. От 1992 г. е директор и художествен ръководител на експерименталния Театър “Ателие 313”. Реализирал е над 50 постановки в България, Полша, Македония, САЩ, Чехия, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия и др. Спектаклите му участват с огромен успех на редица международни фестивали в: България, Югославия, Македония, Гърция, Турция, Хърватия, Словения, Австрия, Чехия, Полша, Словакия, Германия, Холандия, Швейцария, Франция, Русия, Румъния, Мексико, Индия и др. Ръководител на летни курсове за студенти от Ню Йорк Юнивърсити и Тринити колидж, Колорадо Колидж, САЩ. Едномесечен курс за повишаване квалификацията на млади куклени актьори в Международния институт за куклено изкуство, в Прага. Семинар на тема: "Импровизирани кукли" в Загреб, Хърватия. Образователни семинари в Задар, Хърватия. Ръководител на поредица от международни режисьорски семинари "Кукли на Балканите", Стара Загора.
Носител е на голям брой национални и международни награди, между които: Годишни награди на САБ за режисура; Голямата награда за режисура “Златен делфин” Варна’84; Първа награда за режисура на IV национален преглед на държавните куклени театри-85 г.; 1990 г. – Голямата награда “Астра”, за най-добър спектакъл за “Дон Кихот” от фестивала “Хора и кукли” – Плевен; Наградата на гр. Пловдив за “Дон Кихот” 1990 г.; 1995 г. – Голямата награда за най-добър спектакъл и награда за режисура за “Кентървилският призрак” по Оскар Уайлд от Академия “Куклар”. 1996 г. – Награда на Пловдивско театрално общество за цялостен принос; 2000 г. – Голямата награда “Пиеро”, за най-добър спектакъл и награда за режисура за "Честна мускетарска" от Валери Петров, на Международния фестивал за възрастни “Пиеро”, Стара Загора и 2002 г. – Награда за най-добра режисура за “Честна мускетарска” от Валери Петров на Международния фестивал Баня Лука, Република Сръбска, Босна и Херцеговина; 2002 г. – Награда на детското жури “25 златни звездици” за спектакъла “Снежанка” от Международния фестивал в Марибор, Словения. 2002 г. – Награда за режисура на “Честна мускетарска” – В. Петров от международния фестивал “Златният делфин”, Варна; 2002 г. – Награда за режисура за “Светлосиният Петър” от Международния фестивал “Златният делфин”, Варна.
Третият концерт в програмата на 61. Международен фестивал на камерната музика Пловдив e 'Hommage à J.S BACH' - 340 години от рождението на композитора и органов концерт в изпълнение на Венсан Дюбоа . Музикантът свири в парижката катедралата "Нотр Дам" . Очакваме Ви на 22 май 2025 г. от 19,30 ч. в концертната зала на АМТИИ "Проф. Асен..
Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024-та година. Номинирани бяха "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов,..
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..