Поредни във висшето образование готви служебния екип на Министерството на образованието.
За реформата във висшето образование
Обективните критерии, които се въвеждат от рейтинговата система, разглеждат реализацията на самите студенти на пазара на труда след като са завършили. Именно благодарение на тези обективни критерии може да се провери как се реализирт студентите на пазара на труда. От тази гледна точка се вижда, че софиянците имат доста голямо предимство. Защото там заплатите са най-големи и нуждата от хора, които да запълнят пазара на труда е доста голяма. Докато в другите региони се вижда, че и заплатите са по-ниски и няма голяма нужда съответно от такива работници. Ако говорим конкретно за Пловдивския университет - проблеми ще има единствено във Факултета по икономически и социални науки, защото там ще се намали приема в специалността "Администрация и управление". А в други специалности, примерно "Информатика и компютърни науки" можем да увеличаваме приема доколкото имаме капацитет. В предстоящата кандидат-студентска кампания в това направление ние ще заявим около 560 бройки, което предполагам ще бъде одобрено и от Министерството на образованието, което е около 20 % от целия прием. Всъщност идеята на министерството е да се направи преливане от специалности, които не се търсят добре на пазара на труда към такива, към които има голям пазарен интерес. Аз мисля, че това е правилно решение. Рано или късно трябва да се отиде към една възможност да не се произвеждат студенти, които после не могат да си намерят работа или пък работят на позиции, на които не се изисква висше образование, заяви професор Христо Крукшов, заместник-ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".
Реализацията на завършилите специалност "Информатика"
Реализацията, която е в рейтинговата система, е от последните пет години и като приложение на придобитото висше образование имаме около 60 %, а приносът към осигурителната система е около 80 %. Средният облагаем доход на завършилите е 1395 лв. Сега това доколко преподаватели в училищата са хора, които са завършили информатика и компютърни науки, аз бих се радвал да има голям брой такива, но за съжаление не е така. Напротив, студентите, които завършват педагогическото направление математика и информатика и трябва да отидат в училище - отиват да работят във фирми. Затова що се отнася до Пловдивския университет аз не съм убеден, че голяма част от студентите отиват и стават преподаватели, обясни професор Крушков.
За увеличението на субсидията за педагогическите специалности
Аз даже мисля, че ако се мине на регионално оценяване и добавки - няма какво да изгубим. Само бихме спечелили, защото на всичкото отгоре имаме филиали в Кърджали и в Смолян. И поддържането на тези филиали е от изключително стратегическо значение за българското образование, изобщо за поддържането на тези региони, а там също има добри студенти, които се реализират на местна почва. Което е много важно за икономиката на тези региони, допълни професор Крушков.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..