„Бялата книга“ беше безспорно един позитивен факт, защото това беше опит на Юнкер да активизира един крайно необходим дебат и да го извади от експертно-елитарния му характер, като го доближи до гражданите. Друг е въпросът, че последвалото изаявление на четиримата европейски лидери след това бе по-скоро в посока да затвори дебата, като даде крайното решение.
Това, което се случва в момента, е цялостна промяна на процесите, които се развиват в света. От една страна е глобализацията, до голяма степен "разтворила" националните държави за световните процеси - на границите не могат да се спрат нито комуникациите, нито свободното движение на капитали, нито инфрмационните потоци. Второ, оявяват се нови международни субекти. Вече не само националната държава е играч на международното поле, а имаме наднационални корпорации, които са по-мощни от самите национални държави, имаме и нов феномен – глобалното обществено мнение. Имаме и пример,че при първия избор за президент на САЩ Европа гласува по-масово за Обама, отколкото самите САЩ, имаме и фактор като Ислямска държава, които определят до голяма степен процесите в отделни региони.
Всичко това създава по-различна картина за развитието на света и на много въпроси ние все още не сме намерили отговор.
За Европа в момента е необходимо този започнат дебат от „Балата книга“, да продължи. Става дума не толкова за петте сценария, очертани в нея, колкото - за посоките на развитието му. Те са две – към Европа на нациите и национализмите, т.е. назад, а втората е напред към задълбочаване и развитие на интеграцията. Ключовото за мене е съхраняването на заедността. т.е. Европа да съхрани достигнатото. Това дава яснота и за посоката, и за възможните конфигурации като "ядро" и "периферия", което е разбираемо – трябва да се тръгне едновременно и в двете посоки – напред и назад, за да се съхрани конструкцията, която е подложена на много сериозен натиск. Това обаче залага големи проблеми за в бъдеще. А когато говорим за България – всички желаещи да се присъединяват допълнително към съответните формати, практиката ни за присъединяването ни към Шенген показва, че не е необходимо само да желаеш, но и - да бъдеш желан. Европа не трябва да влиза в спиралата на конфронтации. Европа и България трябва да осигурят изпълняването на собствените си закони на собствената си територия. В тази връзка последните действия на българското Правителство бяха дотатъчно адекватни. България рабва да настоява за повече Европа на Балканите.
Повече чуйте от звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..