Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-образованите гласоподаватели не са само в една партия

| обновено на 28.03.17 в 14:41
Снимка: Капитал

Социологът Станислав Стоянов със свой коментар за гласуването според образованието и възрастта на българите в интервю за Радио Пловдив:

Станислав Стоянов: Ще започна от това, че вероятно имам малко по-различна гледна точка от част от анализаторите и предпочитам сега повече да говоря в абсолютни гласове, защото процентите в общи линии при сравними предишни избори са много малко казващи. Какво имам предвид? Основно имам предвид тезата, че разликата между ГЕРБ и БСП се е уголемила спрямо предварителните прогнози и идва от това, че БСП някъде по пътя си е счупило устава. Тази теза ще трябва да обясни примерно за в Пловдив, нека почнем от Пловдив град, защо БСП спрямо 2014 г. е вдигнала резултатите си от 19  хиляди гласа на 40 хиляди гласа, а защо в трите района на София, при положение, че през 2014 г. БСП само в 25-ти район, да поясня за слушателите, 25-ти район София това са „Люлин”, „Надежда”, „Обеля”, Банкя, само там БСП е имала по-голям резултат от Реформаторския блок, а в момента има в трите софийски района - 23, 24, 25, БСП има по-голям резултат от сумарно взети и трите формации „Да, България”, Нова република и Реформаторски блок.

Вотът за БСП се връща в групи хора като, ето, тук започвам с демографията на вота, се връща на групи хора примерно между 30 и 60 г. Там БСП е втора след ГЕРБ 30 на 25 по данните от нашия екзит пол и в общи линии чувствително води, пак ще кажа, на трите формации, които заедно събират по-малко от нея в тази възрастова група. Нещо повече, с 18 % повече при хората между 18 и 30 г. БСП също е втора сила. И тук, пак ще кажа, че води на въпросните три десни формации.

Понеже много се говореше, че „Да, България” имала изключително висок профил сред висшисти, сред младежи, това е факт, това е факт, но все пак да не забравяме, че говорим за 100 хиляди гласа и в крайна сметка въпросната десница се раздели на три части, от които точно „Да, България” се  оказа формацията, с извинение ще го кажа, за да бъда най-ясен, най-жълтите на жълтите павета в София. От там насетне Реформаторския блок точно обратно успя да удържи областните  градове и по-малките населени места от градски тип докато Нова република на Радан Кънев в общи линии имаше близък профил до тиз на формацията на Христо Иванов – повече в София, относително по-малко в областните градове и в крайна сметка разделянето на три плюс още една четвърта част на целия този вот на Реформаторския блок и тази четвърта част, която отиде към ГЕРБ, позволи на ГЕРБ след резултати от 1 милион и 50 хиляди гласа през 2013 г. , 1 милион и 70 хиляди гласа през 2014 г., в крайна сметка днес взема 1 милион 145 хиляди гласа, т. е. близо 50 – 60 хиляди гласа повече.

  Така че моята тема е тази – имаме по демографски профили един аспект на БСП, бих казал, едно връщане към най-добрите резултати от 2013 г. и връщане в групи, в която в общи линии тя беше загубила доверието и беше отсвирена, така да се каже и на изборите през 2014 и на европейските избори, там пък има 490 хиляди гласа. Дори в групата от 18 до 30 г. с 18 % тя е втора след ГЕРБ и този резултат е по-добър от трите формации, взети заедно.

БСП е взела 29 на сто от вота на хората с основно и по-ниско образование. 27 % от вота на тези хора е взела ДПС. 22 % от вота на тези хора са взели ГЕРБ. Ние говорим за тази група основно и в общи линии имаме предвид, че ДПС макар и с почти три пъти по-нисък резултат от ГЕРБ и БСП в крайна сметка има едно чувствително присъствие на тази група чисто и просто, защото нейният електорат почти изцяло идва от селата и от малките населени места, изобщо това е нормално. А БСП успя да се върни дори и там, но ние това го видяхме на президентските избори, в смисъл БСП беше загубила дори селата към 2014 г. Искам да поясня за вашите слушатели, тук не защитавам някаква теза в полза на БСП, искам да кажа, че това дава една доста по-различна картина на прочита на вота. Всъщност,  ако има счупена тенденция аз бих казал, че това е тенденцията при т. н. автентично дясно. То просто буквално се потроши, потроши се на три, даже на четири аз казах като едната четвърт отиде в ГЕРБ и го стабилизира на тези избори, давайки му добра дистанция спрямо БСП. Някои вчера го нарекоха това „едно добро начало”, Христо Иванов го нарече "едно добро начало", както и да е.

Доколкото ромите в екзит пол отговарят откровено, особено тези, които са получили пари, за да гласуват, това беше групата с най-равномерното разпределение на гласовете според нашия екзит пол. Да кажем при българите силната концентрация е между ГЕРБ и БСП – почти две трети са там – 64 %, 34 % към ГЕРБ, 30 % към БСП и още 10 % в патриотите, останалите отиват в по-голямата си част към другите формации и партии. При ромите видяхме едно съмнително голямо пръскане – 25 % към ДПС, 22 към ГЕРБ и от там насетне останалата една четвърт се пръска между другите формации.

Нека сега слушателите ви да си представят 160 района избирателно от 240, в които има балотажи, мажоритарни балотажи и в тях води ГЕРБ, около в 50 района, в които има мажоритарни балотажи и в тях води БСП и 20 и няколко район, в които има балотажи и в тях води ДПС. Нека да си представим какво ще се получи след втория тур на такъв тип мажоритарни избори като парламент.

В общи линии бих казал, че както целия вот се подели, в общи линии този път много ясно между ГЕРБ и БСП, просто те засмукаха, аз съм по-скоро привърженик на тази теза, просто те засмукаха вота от средните партии, от малките партии към себе си.

Ако изключим позициите сред висшистите на автентичното дясно, да го наречем, и да речем в по-младите възрастови групи, позициите на автентичното дясно и особено на „Да, България” като цяло в повечето демографски групи се повтаря картината, в която основната концентрация е към ГЕРБ и БСП.

Цялото интервю със Станислав Стоянов е тук.


 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светозар Гледачев

Задава се нова световна икономическа криза

Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев.  Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..

публикувано на 17.12.24 в 08:25

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02