Медийният експерт и бивш председател на СЕМ Георги Лозанов няма еднозначен отговор на въпроса дали да отпадне ограничението за оповестяване на социологически данни в изборния ден. От една страна ограничаването им е в полза на избирателите.
Проблемът, по думите му, дойде от интернет, където няма регулация и това вече налага промяна. Сега тази забрана придава пазарен ефект на нелоялна конкуренция. Възможно решение е да се позволи на цялото интернет пространство, а не само на социалните мрежи да оповестяват изборни резултати. В неделя някои медии насочваха читателите си към фейсбук - страниците си, което е безмислена игра на котка и мишка, каза Лозанов.
Регулацията не е намерила инструменти за ограничаване на фалшивите новини. Тя е изостанала от технологичното развитие на комуникациите, каза още професорът. Според него 2016-та бе година на осъзнаване на това, което се случва в медийната среда. Преди това се трупаха фалшиви новини, но нямаше такава чувствителност. Хората на Запад си дадоха сметка че живеят във фалшифицирана публична среда, която ги принуждава да правят избори, които не са техни. Така беше с Брекзит и с избора на Тръмп, обясни медийният експерт.
По повод на спряното снощи предаване на "Шоуто на Слави" той заяви, че е изненадан от късната реакция на бТВ. Когато течеше разяснителната кампания за допитването трябваше да се защитят двете гледни точки. Тогава имаше еднозначна кампания в подкрепа на референдума.
Смисълът на демократичната медия е да даде възможност на зрителя сам да вземе решение, а не да налага и пропагандира решения. Тогава имаше основание и по изборния закон да се търси отговорност на шоуто. Спирането сега създава героичен ореол около Шоуто на Слави и самия него, коментира Лозанов.
Той е категоричен, че организирането на референдума от страна на Слави е политически проект.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..