ГЕРБ ще състави правителство и то ще издържи поне до есента на 2018 г., прогнозира за Радио Пловдив политологът Димитър Ганев.
Димитър Ганев: Фактически има един политически възможен вариант и той е коалиция между ГЕРБ и патриотите, а дали това ще бъде с допълнение на „Воля” на Веселин Марешки или вече е въпрос на по-нататъшни преговори. Но този вариант ми се струва не само реалистичен, но и единственият възможен и този, който ще се случи в крайна сметка.
Индикациите, които се дават от Обединени патриоти са, че те искат да участват този път в изпълнителната власт със свои представители, т. е. с министри. Опитът им от 2014 – 2915 г. с втория кабинет на Борисов явно вече не из е достатъчен и съответно искат да консумират власт.
Категорично БСП остава извън възможността за участие в съставяне на кабинет. Оставете това, нека да помислим за политическите интереси на ГЕРБ и на БСП. На първо място, ГЕРБ спечели тези избори на базата на това, че беше противостоящ субект на БСП. Тези гласове, които ГЕРБ спечели не са само понеже хората много харесват ГЕРБ и Борисов, а понеже тази партия беше единствената спирачка БСП отново да не се качи на власт. Борисов много добре съзнава, че една коалиция с БСП би му нанесла много тежка електорална щета и имиджова. На второ място, БСП. БСП е в изгодна, смея да твърдя, позиция, има огромна парламентарна група, разбира се, има сериозен електорален ръст в сравнение с изборите през 2014 г. и ако в момента влезе в коалиция с ГЕРБ всичко това ще се изпари, т. е. това, което БСП трябва да прави от тук нататък е единствено да поддържа тази си форма и да бъде опозиция на ГЕРБ. В този смисъл и двете партии нямат интерес от голяма коалиция и след като неголяма коалиция е възможна, т. е. между ГЕРБ и патриотите, не виждам защо продължава да се говори за коалиция между ГЕРБ и БСП.
Според Димитър Ганев, гласуването за ГЕРБ не е било заради самата партия, а защото тя е припозната като спирачка, като противовес на БСП.
Той каза още, че широка коалиция никога не е стояла като възможност за тези избори. И отхвърли вероятността за коалиране между ГЕРБ и БСП. Тове не е в политически интерес и на двете партии.
Автентичната традиционна или синя десница, както искате я наречете, живее своя живот повече от десетилетие в един цикъл от две фази – фаза едно – събиране, фаза две – разделение. Спомняте си още 2005 г., когато ДСБ се отцепи от СДС. Впоследствие тези две партии направиха общ проект, наречен Синя коалиция, после тази Синя коалиция се разпадна и стигнахме до ситуация, когато 2013 г. СДС, ДСБ и Движение „България на гражданите” се явиха поотделно и резултатът беше катастрофален. Нито една от тези партии не влезе. След това стигнахме до Реформаторския блок, отново обединени, в момента е цикъл номер две – цикълът на разделение, в което пак тези формации се явиха на три и съответно нито една от тях не влезе. Не мога да разбера, лидерите на тази десница не си ли дават сметка, че когато са заедно успяват, когато не са заедно резултатът е катастрофален.
Цялото интервю с Димитър Ганев е тук.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..