14 загинали и 49 ранени - това е равносметката от атентата в метрото в Санкт Петербург. Основната версия на руските власти е, че зад взрива в метрото стои международна терористична организация и извършителят е руски гражданин, роден в Киргизстан, последовател на ислямския радикализъм.
Той разкри своята версия, според която става въпрос за терористичното нападение сходно с извършеното по нова година в истанбулския клуб "Рейна", зад което също стоеше киргизки гражданин. И в двата случая са замесевни хора от Централна Азия. На тях им е зададена стратегичаска задача от Сирия, а определена клетка в Русия с местни хора изпълнява тактически тези задачи.
Мотивите за това заключение, според проф. Чуков, идват от реализацията на атентатите - доста дилетантски. Експлозивите са самоделни и това показва слаби умения или справяне с подръчни матирали, друг аргумент за дилетанщината на извършителите, е че втората експлозия в метрото не е задействала. Т.е. хората които са правили атентата не са на високата на поръчката, която им е дадена.
Проф. Владимир Чуков подчерта, че подобен тип атентати имат символично значение – такива са и взрива в метрото в Брюксел и атентата в Париж... Това е силно послание към съотвения държавен глава. На стадиона в Париж беше Франсоа Оланд, в Брюксел – на сто метра от метрото е домът на белгийския министър председател, а в Санкт Петербург взирвът стъна в присъствието на руския президент в града, посочи още Чуков.
Той добавиу, че атентатът в Санкт Петербург много прилича на атентата по време на маратона в Бостън през 2010 година, когато двамата братя атентатори, също от бивша съветста република, извършиха задача, поставена им отвън.
Оттук насетне Русия ще жиевее по друг начин. Най-вероятно Владимир Путин „ще затегне гайките“, защото догодина има избори, предстои и световното първенство по футбол... Така че това, което се случи в Санкт Петербург, ще бъде използвано за вътрешна употреба, каза в заключение проф. Владимир Чуков.
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..