Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бързите кредити да се връщат веднага, иначе разоряват!

| обновено на 17.05.17 в 17:01

Бързите кредити отчитат двуцифрен ръст за първото тримесечие на тази година, показват данните на БНБ.  Същевременно, двуцифрен е и темпът на намаляване на необслужваните заеми. 

Изводите са, че когато има подобряване на икономическата обстановка – раздвижено потребление, намаляване на безработицата и други фактори, се раздвижва и кредитния пазар, обяснява кредитният консултант Тихомир Тошев. 


Трябва обаче изключително много да се внимава с бързите кредити, тъй като те продължават да носят големи лихвени тежести. Това е така, защото те затова са „бързи“ – лесно достъпни пари, но отпускани за кратко време. 


Забавянето на погасяването при тях води след себе си четири – до петкратно оскъпяване на дължимото, предупреждава финансовият експерт. 


Освен това, все още има компании, които са некоректни  и не осведомяват кристално ясно клиентите си  и лансират доста хватки със заблуждаващи условия. 


Все пак, предимството тук е, че въпреки  по-голямото оскъпяване, заемът се получава веднага, особено при належаща нужда. С изричното условие обаче, че става дума за относително малки суми – до 300-500 лв., които при това трябва да се погасят  максимално бързо – още с първата постъпила заплата, подчерта Тихомир Тошев. 


Българският пазар на бързите кредити всъщност е малък – около два милиарда и 600 милиона лева и затова не е учудващо, че някои големи международни компании, свикнали да оперират с огромни финансови обеми, се оттеглят от България, коментира кредитният консултант. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33