Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цел на атентата в Манчестър е най- ценното - младите хора

Снимка: Капитал

Броят на убитите при снощния атентат в Манчестър достигна 22, сред тях има деца, съобщи британската полиция, цитирана от Ройтерс и Франс прес. Най-малко 59 души са ранени. 

Нападението било извършено от мъж, който детонирал взривно устройство, което носел със себе си, в края на концерта на американската певица Ариана Гранде на стадион "Манчестър Арена". 


"На този етап смятаме, че нападението снощи е било извършено от един човек", заяви началникът на градската полиция Иън Хопкинс. 

Николай Радулов: За терористите дали хората са млади или стари има значение само по отношение на това, че ужасът при този терористичен акт, основна цел на терористичния акт е много голяма, тъй като това не само показва, че държавата не може да защити своите граждани, а показва, че държавата не може да защити най-ценното, което притежава – младите хора. Това е целен ефект, разбира се, макар че ако терористичният акт беше станал пред концертна зала, където излизат възрастни хора, не би бил по-малък ужасът. Очевидно е, че търсеният ефект е постигнат. Това, което мога да кажа е, че брекзит определено ще намали защитните възможности на Великобритания, разбира се и на Европа, защото при тези терористични актове, които станаха през последните години, основната цел в които е Европа и нейните граждани само съвместно би могло да сереагира качествено и ефективно. Колкото по-самостоятелно страните решават въпросите с антитероризма, толкова с по-малко ресурс разполагат и съответно разбира се е възможен пробив на системата.

Атаките не казвам, че са непредсказуеми, те са трудно установими  и за всички нас е необходимо колкото е възможно по-голям ресурс – информационен, разузнавателен, икономически, да бъде концентриран към предотвратяване на тези терористични актове, а брекзита намалява рязко тези възможности.  Казвам, че той намалява имунната система на Европейския съюз, а ние, както виждате, имаме нужда от все по-силни служби за сигурност, от интеграция в сферата на сигурността, а не от безинтеграционни процеси.

Ще ви кажа, че през последните години това, което се прави за борса с престъпността в Европа, то се прави от обединена Европа, самата Великобритания  има много силно присъствие – и икономическо, и физическо, по изграждане на такива системи информационни и други, които обменят информация за престъпници и престъпления и нейното излизане ще намали просто възможностите за противодействие на всякакъв тип престъпност, разбира се и на тероризма.

От Ислямска държава може и да ликуваха тази сутрин, обаче както виждате и до момента, вече колко часа след терористичния акт, не са поели отговорността, значи, че може би са се радвали на резултата, но не са сигурни и не поемат засега отговорността. Това значи, че е организиран от тях атентат, много вероятно е извършителят да е подействан, разбира се, от Ислямска държава и от насочените и специални сайтове и пропаганда, която Ислямска държава неадресирано, не конкретно, а към някой от своите привърженици отправя заедно с призвание да се това, което всеки счита, че може да направи на мястото, където и да  е. 

През последните години Ислямска държава не агитира да увеличава редиците си и обикновено, когато има масирана атака срещу нея, сериозни отстъпления от територии, които е завзела тя реагира с извършване на терористичен акт. Но очевидно е, че тук са възможни и други хипотези, включая и хипотези, свързани с брекзит, с терористични организации, които преди това са съществували и е възможно да бъдат възстановени в рамките на Британия. Спомняте си какво се случи в Париж. Там не беше по-малка паниката, независимо, че не ставаше дума точно за деца, а за нормални, обикновени възрастни хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04