Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална археологическа конференция с гости от чужбина започва в Пловдив

| обновено на 29.05.17 в 16:32

От днес до 31 май Пловдив и Регионалният археологически музей ще бъдат домакини на 56-та Национална археологическа конференция, която се  провежда съвместно с Националния археологически институт при БАН.  

В научния форум  ще вземат участие 150 археолози от музеите в страната, СУ „Св. Климент Охридски” и учени от Австрийския археологически институт, които ще изнасят доклади за най-новите археологически открития в България, Пловдив и Ефес. 

Пловдив за първи път, в 56-то издание,  е домакин на   Националната конференция, каза директорът на Националната археологическа конференция Костадин Кисьов.

 Кисьов : Конференцията  ще бъде открита  днес от 15 ч в дома на културата „Борис Христов”  и ще продължи три дни, ще бъдат представени доклади, свързани с най-новите археологически открития в България през миналата 2016 г. Днес ще бъдат представени 4 обобщителни доклада, които касаят археологията и най-новите открития в Пловдив. Някои от докладите ще визират тракийските погребални практики, други ще бъдат свързани с градоустройството на Филипопол. Един от най-добрите международни и български епиграфи Николай Шаранков ще представи най-новите открития, свързани с епиграфите – надписите, които уточняват историята на Пловдив не само този, който беше открит миналата година на Античния театър, а и много други надписи, открити в града. Четвъртият доклад ще бъде за Епископската базилика – какво представлява и какво е открито досега. Следващите два дни ще бъдат представени доклади, визиращи откритията на територията на цялата страна. Тази година за разлика от други национални конференции имаме гости, които са от Австрийската академия на науките, които ще представят техните проучвания през последните години в град Ефес. Накрая ще има събрание и на Българската асоциация на археолозите, която разглежда най-различни теми, свързани с нормативно-правната уредба на археологическите проучвания, археологическата карта на България и други подобни проблеми.

Ние на практика не спираме да работим целогодишно, защото проучванията са свързани с интензивното строителство, което особено през последната година явно е, че това строителство се засили и в централната част на града навсякъде  се откриват останки от античния Филипопол, но основно се работи на антични акведукт на Коматевско шосе, където за радост на хората от Коматево и Пловдив освободихме по-голямата част от терена и там вече може да се работи, остана един участък около „Еврохоспитал” и стадион „Пловдив”, така че му се вижда краят по отношение на археологическите проучвания, повече няма да пречим. Другият основен обект е Голямата базилика – Епископската базилика. На Небет тепе също ще продължат проучванията като тази година трябва да разкрием цялата северна крепостна стена, за да може да бъде експонирана в бъдеще заедно с останалите крепостни съоръжения на Небет тепе, така че на Небет тепе разкопките ще продължат три месеца. На Мал тепе ще продължат проучванията и тази година, а другите проучвания са свързани със строителството.

Участниците в Националната конференция, ще посетят реставрираните археологически обекти в Пловдив и новата експозиция на археологическия музей.

Цялото интервю с Костадин Кисьов е в звуковия файл. 

СнимкаСнимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 4500 лева събра коледният търг на ПГВАД

Над 4500 лева събра традиционният коледен търг на професионалната гимнзия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“. Аукционът се провежда с благотворителна цел. Предлага изработени от учениците дървени изделия. Подноси с дърворезба, детски столчета, свещници, дърворезби, кутии за книги стоящи закачалки и гравирани с лазер..

публикувано на 18.12.24 в 15:54

Правителството отпуска над 7 млн. лв. за проекти на община "Марица"

Служебният кабинет отпуска над 7 млн. лв. на община „Марица“ за инфраструктурни проекти.  На днешното си заседание правителството одобри 3 135 907 лв. с ДДС за изграждане на ВиК инфраструктура на предприятие за производство на електрооборудване. Инвестицията по проекта е в размер на над 10 млн. лв. и се предвижда разкриването на 20 нови работни..

публикувано на 18.12.24 в 15:49
Снимката е илюстративна

Община Стамболийски получи от държавата 30,5 млн. лв. за 4 проекта

Кметът на община Стамболийски Петър Неделев е подписал в МРРБ споразуменията за още 4 инфраструктурни обекта. Общото им финансиране е малко над 30,5 млн. лв., съобщиха от общината. Най-голям е проектът на инженеринг за проектиране, строителство и авторски надзор за реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа на града – първи етап...

публикувано на 18.12.24 в 14:34

В Белово искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба. Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж, както и единственият..

публикувано на 18.12.24 в 13:07

Дрогиран шофьор блъсна дете с тротинетка в Асеновград

Снощи в полицейското управление в Асеновград е постъпило съобщение за пътно произшествие с пострадало дете на кръстовище между ул. „Стоян Джансъзов“ и ул. „Горноводенско шосе“.  Според наличната информация 10-годишното дете се блъснало с тротинетка  странично в преминаващ лек автомобил „Фиат“.  То е транспортирано в болница и оставено под..

публикувано на 18.12.24 в 12:57