Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална археологическа конференция с гости от чужбина започва в Пловдив

| обновено на 29.05.17 в 16:32

От днес до 31 май Пловдив и Регионалният археологически музей ще бъдат домакини на 56-та Национална археологическа конференция, която се  провежда съвместно с Националния археологически институт при БАН.  

В научния форум  ще вземат участие 150 археолози от музеите в страната, СУ „Св. Климент Охридски” и учени от Австрийския археологически институт, които ще изнасят доклади за най-новите археологически открития в България, Пловдив и Ефес. 

Пловдив за първи път, в 56-то издание,  е домакин на   Националната конференция, каза директорът на Националната археологическа конференция Костадин Кисьов.

 Кисьов : Конференцията  ще бъде открита  днес от 15 ч в дома на културата „Борис Христов”  и ще продължи три дни, ще бъдат представени доклади, свързани с най-новите археологически открития в България през миналата 2016 г. Днес ще бъдат представени 4 обобщителни доклада, които касаят археологията и най-новите открития в Пловдив. Някои от докладите ще визират тракийските погребални практики, други ще бъдат свързани с градоустройството на Филипопол. Един от най-добрите международни и български епиграфи Николай Шаранков ще представи най-новите открития, свързани с епиграфите – надписите, които уточняват историята на Пловдив не само този, който беше открит миналата година на Античния театър, а и много други надписи, открити в града. Четвъртият доклад ще бъде за Епископската базилика – какво представлява и какво е открито досега. Следващите два дни ще бъдат представени доклади, визиращи откритията на територията на цялата страна. Тази година за разлика от други национални конференции имаме гости, които са от Австрийската академия на науките, които ще представят техните проучвания през последните години в град Ефес. Накрая ще има събрание и на Българската асоциация на археолозите, която разглежда най-различни теми, свързани с нормативно-правната уредба на археологическите проучвания, археологическата карта на България и други подобни проблеми.

Ние на практика не спираме да работим целогодишно, защото проучванията са свързани с интензивното строителство, което особено през последната година явно е, че това строителство се засили и в централната част на града навсякъде  се откриват останки от античния Филипопол, но основно се работи на антични акведукт на Коматевско шосе, където за радост на хората от Коматево и Пловдив освободихме по-голямата част от терена и там вече може да се работи, остана един участък около „Еврохоспитал” и стадион „Пловдив”, така че му се вижда краят по отношение на археологическите проучвания, повече няма да пречим. Другият основен обект е Голямата базилика – Епископската базилика. На Небет тепе също ще продължат проучванията като тази година трябва да разкрием цялата северна крепостна стена, за да може да бъде експонирана в бъдеще заедно с останалите крепостни съоръжения на Небет тепе, така че на Небет тепе разкопките ще продължат три месеца. На Мал тепе ще продължат проучванията и тази година, а другите проучвания са свързани със строителството.

Участниците в Националната конференция, ще посетят реставрираните археологически обекти в Пловдив и новата експозиция на археологическия музей.

Цялото интервю с Костадин Кисьов е в звуковия файл. 

СнимкаСнимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва втори етап на ремонта на Голямоконарско шосе

Започва изпълнението на втория етап от реконструкцията и разширението на Голямоконарско шосе.  Ремонтът обхваща участъка от  бул. "Дунав" до границата  с община "Марица" при транспортен възел Царацово.  Работата може да продължи след оттеглянето на   жалбите в Комисията за защита на конкуренцията.  През май започват ремонтите на кино "Космос" и..

обновено на 07.05.25 в 10:26

Отличават заслужили участници в пловдивската организация на БЧК

Българският червен кръст в Пловдив организира церемония по отличаване на заслужили участници в движението през последната година.   По традиция на 8 май се отбелязва Световния ден на червения кръст и червения полумесец.  20 хиляди са доброволците в цялата страна, а в 18-те общински организации на червенокръстката организация в Пловдивска област..

обновено на 07.05.25 в 10:25

Празнуваме Гергьовден

Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец -  с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Църквата възпява св. Георги като Победоносец заради претърпените страдания за вярата, а подвигът му е вдъхновяващ образец за..

обновено на 06.05.25 в 19:48

"Трафик Секюрити" уволни замесените в побоя от 30 април

От охранителната фирма "Трафик Секюрити“ излязоха с изявление, в което посочват, че тримата   задържани за побоя над четирима мъже пред пловдивско заведение на 30 април са досегашни служители на фирмата, които след инцидента са били уволнени.  Инцидентът е възникнал на неохраняван от фирмата обект и извън работното време на лицата, за които се..

публикувано на 06.05.25 в 17:17

В Паталеница на Гергьовден пекат агнета колективно

 Пазарджишкото село Паталеница е единственото в региона, в което на този ден агнетата се пекат колективно. Обичайно на Гергьовден се изпичат над 600 агнета. На 6-ти май Паталеница се изпълва с хора.   За местните хора това е курбан за здраве и закрила. "Имаме и много именици". "Аз не помня, откак съм се родил, вече 90 години вървя, всяка..

публикувано на 06.05.25 в 14:45