Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът за храните е от миналия век

В България съществува нормативен рай, за да имаме храни с различно качество от тези, които ежедневно потребява Европа. Това заяви председателят на  Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. 

По думите й настоящият закон за храните е създаден миналия век и няма никаква връзка с европейското законодателство – нито в частта  прилагане на законодателство, нито в частта наказание на допуснати нарушения. Затова в момента в България съществува нормативна уретба, позволяваща двоен стандарт в храните. И дори по-зле: нарушителите у нас като държава не могат да бъдат наказани, защото, за да могат от КАТ например, да ви напишат акт, то той трябва да бъде съобразен със Закона за движение по пътищата. А в момента в Закона за храните не съществува никакъв раздел, подчинен на измама с храни, както е  доказаното с лабораторни изследвания нарушение. За да не съществува повече този „ад“ като подвеждане на подребителя по отношение на двойния стандарт, трябва максимално бързо депутатите след ваканцията си да приемат проектозакона за храните и той да влезе в сила. Така ще можем да имаме равнопоставеност с останалите държави.

Фактът, че политици, независимо от коя политическа сила, а и бизнесът говорят за създаване на условия за постоянен и силен контрол върху качеството на храните показва, че ако има национални каузи, по които да се обединяват всички политически сили, а това са каузи, свързани основно със здравето на потребителя, това може да се случи. Храната  е път към здравето на потребителя и тя влияе пряко върху неговия здравословен статус. И ако добавим на този фон и възможността за спекула и по-високи цени на основни храни в България спрямо храните в европейския пазар, разбирате в какво обидно положение е поставен българският потребител.  Има немалко институции в България, въпреки наличието на свободен пазар, които могат да се самосезират и да направят съответната проверка защо се случва това, особено на детските храни, които струват три пъти повече от цената в Германия, Франция и Англия. Ние създадохме условията за монопол от страна на търговците, които са и вносителите на тези храни. Създадохме нормативен монопол как големите търговци да определят  как и по какъв начин да оказват натиск и направо да изпразват джоба на българския потребител, без да му оставят право на избор какво да купи. Няма алтернатива на детските храни. Говорим за невисок клас храни, а за храни, които ежедневно трябва да присъстват на трапезата за детето.

Бизнесът има огромни очаквания към ниминстър Румен Порожанов, защото  той е експерт с опит. В момента нямаме никакви основания да считаме, че той ще остави нещата по средата на пътя и че това е ежедневна информация, която ще се завърти в медиите и ще остави горчивото усещане на потребителите, че нещата са предопределени. Когато няма адекватна нормативна база, на която да стъпиш, контролът изглежда занижен. Живеем в 21 век, в който обществото е силно информиран и хората се интересуват от качеството на храните. Държавата обаче е тази, която трябва да освети през законодателство производството и разпространението на храни и да налага адекватни наказания, които биха дисциплинирали всеки бизнес-оператор в сферата на храните.

Чуйте звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34