Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникално е как някои хора живеят в 18 век, а управляват в 21-и

Добавката е доминираща във всички европейски страни по един или друг начин, у нас добавката е много скромна

Проф. Боян Дуранкев
Снимка: БГНЕС

Слагаме точка на темата - добавка за стаж, прокламирана от работодатели като изживяла времето си, обявена за важна от синдикатите и с извинение за поднесената риторика от единия вицепремиер. 

Разговорът за доходите, кадрите и прослуженето време ще бъде с икономиста проф. Боян Дуранкев

Добавката за "прослужено време” остава, стана ясно след извънредната среща на синдикатите с премиера Бойко Борисов, а вицепремиерът Валери Симеонов се извини публично за изразеното лично мнение в полза на отпадането й. 

През последната седмица идеята получи широк обществен отзвук, като бяха изразени както мнения в нейна подкрепа, така и заплахи за протести от страна на синдикатите, ако тя се реализира. Темата на страната са доходите, липсващите кадри, увеличението на пенсиите, реформите в образованието, здравеопазването и други, заявиха от КНСБ. 

Проф. Боян Дуранкев:  Всички разходи на наемния труд са разходи на капиталиста и той се стреми да увеличи печалбата си, като намалява своите разходи, включително и за работната заплата. Това за първи път е забелязано от Адам Смит, след това от Маркс и от Кенс, така че  е естествено. При нас обаче капитализмът е малко по-варварски, по-див, по-балкански, но е хубаво, че се повдига темата, за да знаем какъв е капацитетът на  нашите  политици и патриоти.

Атаката е в три посоки. Първо – да се премахне МРЗ, второто – да се премахнат добавките и третото е твърдението на българския капитал, че заплатите в България са много високи, едва ли не, че всеки е напълнял, замогнал се и запътувал нанякъде.... Но да се върнем към реалността.

Всички знаят, че у нас заплатите са едни от най-ниските при нас  е 1,64 цента, докато в Германия – 10 долара и т.н. Второ: добавките за придобит професионален опит са по-малко на час от 1 американски цент – т.е. по-малко от 2 ст. на час. Сумата за придобит професионален опит е изключително малка като разход, а в света практиката е доминираща – само около 15 са държавите, в които тя не съществува и това са  слабо развитите страни. Представяте ли си, г-н Симеонов да отиде в болница и него да го оперира човек, който няма никакъв професионален опит и той да се упражнява върху г-н Симеонов. 

Естествено е, че това не е хубаво и ако човек има професионален опит, като се труди, това трябва да  се възнаграждава. Така че ние с предложението за премахване на тази изключително скромна малка добавка сме един анахронизъм.  Просто е удивително, как някои хора живеят още в 18 в., а претендират да управляват в 21 век. Това грубо брутално посегателство върху правата на трудещите се не се толерира в ЕС, на който сме страна-членка.

Добавката е доминираща във всички европейски страни по един или друг начин, у нас добавката е много скромна, но колкото човек повече трупа опит в определена професия, той става по-добър специалист и това трябва да се оценява. Въпреки че капиталът тълкува като „чудовищни разходи“ тези 2 ст., капиталистите – работодателите, биха желали колкото може повече да са печалбите, колкото може по-малки да са разходите. Ако разширим обаче дискусията за съотношението заплати – печалби, печалбите винаги са-повисоки от заплатите. Експлоатация има, т.н. модерно робство го е имало и ще го има.

Ако има силни синдикати, което не се толерира от работодателите, естествено е, че тези напъни на работодателите ще бъдат ограничавани.

Изчетох 150 стр. за КТБ, но в една страна, където корупцията е на първо място и можеш да събориш не само банка, но и всякакъв бизнес с натиск, не трябва да има очаквания, когато хората са едни и същи. Не се търси отговорност на тези, които са контролирали нещата. Не зная, какъв тип република имаме, но тя е едновременно и премиерска и прокурорска.  

Очаквам много дълъг процес и по един или друг начин в европейския съд или някъде другаде самият собственик на банката Цветан Василев да постигне успех на един следващ етап. Както обикновено България ще бъде осъдена, но в този случай сметката ще бъде много тлъста. 

Моделът КТБ е модел на начин как може да бъде източена една банка и как може да бъде съборена отвън в полза на едно известно успешно лице на големите олигарси в България. Много са тези, които са бъркали в кацата, от всички политически сили и това нещо трябва да бъде прикрито и мисле, че Прокуратурата ще го направи докрай.

 Повече чуйте от звуковия файл: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56