ПГ на "Обединени патриоти" внесе в парламента проект на Закон за защита при свръхзадълженост на физически лица.
Става дума за т.нар. частен фалит. С този закон се защитава интересът на обикновения човек, който има дългове. Идеята е този човек да не бъде тормозен заради задълженията си до края на живота си, каза в интервю за Радио Пловдив един от вносителите - Искрен Веселинов.
Законопроектът предвижда след изтичане на десетгодишната погасителна давност всички необезпечени задължения, които не са разсрочени или отсрочени от длъжника, да се погасяват. Това е поредната стъпка на обединени патриоти за премахване на фигурата на "вечния длъжник", обясни Искрен Веселинов.
По думите му само три страни, сред които и нашата, нямат такъв закон и с проекта ОП запълват тази празнота. В момента рискът пада само върху кредитополучателя. Възможно е да има и недобросъвестни длъжници, но пък даващите кредити също трябва да внимават. Идеята е този закон да защитава средния българин, подчерта депутатът. Патриотите не са водили преговори с ГЕРБ за подкрепа на законопроекта. В пленарна зала те се надяват предложенията им да бъдат гласувани и от другите парламентарни групи.
В коментар на внесения проект адвокат Десислава Филипова, която заедно с Мая Манолова, внесе подобен законопроект,
припомни, че редица българи пострадаха от пропуски и пробойни в законодателството ни, което позволи редица монополисти и фирми да злоупотребят с клиентите си.
Едно лице заживява като длъжник за цял живот, дори дългът му е наследствен. Трупат се лихви, разноски и хората влизат в капан, в който не могат да се измъкнат. ЧСИ драстично нарушават закона, за да правят свръхпечалби. Стигна се до крайност, обобщи ситуацията тя.
Ние лансирахме предложения, които да озаптят действията на ЧСИ и да дадат глътка на длъжниците. Искаме махалото да се върне балансирано в средата – на един длъжник не да му свалят 10 кожи, а да плати, каквото дължи, подчерта адвокатът.
В законодателствата на другите страни няма таван за размера на дълга, но има други изисквания към длъжника. За мен не е рационално да има таван. Даже и в Русия има такъв закон, само ние нямаме такъв, посочи Десислава Филипова
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..