ПГ на "Обединени патриоти" внесе в парламента проект на Закон за защита при свръхзадълженост на физически лица.
Става дума за т.нар. частен фалит. С този закон се защитава интересът на обикновения човек, който има дългове. Идеята е този човек да не бъде тормозен заради задълженията си до края на живота си, каза в интервю за Радио Пловдив един от вносителите - Искрен Веселинов.
Законопроектът предвижда след изтичане на десетгодишната погасителна давност всички необезпечени задължения, които не са разсрочени или отсрочени от длъжника, да се погасяват. Това е поредната стъпка на обединени патриоти за премахване на фигурата на "вечния длъжник", обясни Искрен Веселинов.
По думите му само три страни, сред които и нашата, нямат такъв закон и с проекта ОП запълват тази празнота. В момента рискът пада само върху кредитополучателя. Възможно е да има и недобросъвестни длъжници, но пък даващите кредити също трябва да внимават. Идеята е този закон да защитава средния българин, подчерта депутатът. Патриотите не са водили преговори с ГЕРБ за подкрепа на законопроекта. В пленарна зала те се надяват предложенията им да бъдат гласувани и от другите парламентарни групи.
В коментар на внесения проект адвокат Десислава Филипова, която заедно с Мая Манолова, внесе подобен законопроект,
припомни, че редица българи пострадаха от пропуски и пробойни в законодателството ни, което позволи редица монополисти и фирми да злоупотребят с клиентите си.
Едно лице заживява като длъжник за цял живот, дори дългът му е наследствен. Трупат се лихви, разноски и хората влизат в капан, в който не могат да се измъкнат. ЧСИ драстично нарушават закона, за да правят свръхпечалби. Стигна се до крайност, обобщи ситуацията тя.
Ние лансирахме предложения, които да озаптят действията на ЧСИ и да дадат глътка на длъжниците. Искаме махалото да се върне балансирано в средата – на един длъжник не да му свалят 10 кожи, а да плати, каквото дължи, подчерта адвокатът.
В законодателствата на другите страни няма таван за размера на дълга, но има други изисквания към длъжника. За мен не е рационално да има таван. Даже и в Русия има такъв закон, само ние нямаме такъв, посочи Десислава Филипова
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..