Договорът за добросъседство между България и Македония е подписан, историческите стъпките са напред. Транспортни коридори, газови системи, история и настояще - коментираме новите връзки между двете държави.
Разговор с македонеца Георги Здравев, държавен просветен инспектор от Струмица, роден град на премиера на Македония Зоран Заев.
Георги Здравев е историк и знае, че фактите в общото ни минало няма как да се преиначяват самоволно.
В Македония днес живеят с усещането, че са успели да овладеят положението. Бяхме на прага на гражданска война само до преди месеци, споделят македонците. И още: сега имаме правителство, силна опозиция и мъдър президент.
Договорът с България е само началото на едно дълго отлагано проясняване за отношенията ни.
В зависимост от общината, където живеят на македонците им се налага да имат и поделят работата, семействата и делници с албанците. Има цели зони, в които свободно се вее единствено - червеното албанско знаме с орела.
По повечето ширини на Македония слънцето на червен фон дълбае патриотизма на млади и стари.
Наричат новото си знаме леко обидно - "вентилатор" и се гневят на гърците за това, че са им го наложили, и още страдат по 16 лъчното слънце.
Нас българите там в значително по-голям процент от случаите ни приемат и обичат. Как иначе ще ни казват "домашни", и ще плащаме 50 денари билет за вход в уникалните им манастири, защитени от ЮНЕСКО. Усещането е като да се завърнеш.
Запознаваме ви с просветния инспектор от Струмица Георги Здравев. Той разказва, че роденият тук Зоран Заев има огромна подкрепа. Дори младият кмет на Струмица Костадин Костадинов е от партията на Заев СДСМ.
Повечето от гражданите на това красиво, подредено градче имат по два пасоша /паспорти/ - един български и един, разбира се - македонски.
Разговорът с нашия събеседник започва от Договора за добросъседство и отношението на македонците за това общо начинание.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..