Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ задължителното обучение на четиригодишните

Лятото е време за ваканция...

Но не и за Министерството на образованието и науката, което отново лансира идеята за задължителна предучилищна подготовка на четиригодишните деца. Голяма част от родителите са против тази идея, а други са на крайното мнение, че изобщо у нас не трябва да се ходи на училище, тъй като образованието е на изключително лошо ниво. Това показва анкета сред пловдивски родители.
Мнението на пловдивските родители можете да чуете в звуковия файл.

Експертното мнение на Панайот Рандев, дългогодишен психолог:

СнимкаРедица изследвания показват, че децата в ранна детска възраст са най-податливи на положителен или негативен ефект от семейството. И целта да се тръгва на четири години на детска градина, е да се компенсират проблемите на недостатъчно развитите деца, а също и на тези от по-различните семейства. Това заяви Панайот Рандев, дългогодишен психолог в образователната система и ръководител на Институт „РЕ-ГЕНЕЗИС“. Той обаче предупреди, че програмите за четиригодишните трябва да са съобразени с препоръките на психолозите.


МОН изцяло залага на административно-бюрократични аспекти, смята Панайот Рандев и подчертава, че истинските проблеми са в качеството на образованието.

Качеството на българското образование се понижава ежегодно. И това се доказва от всички международни изследвания. Този проблем с документи не може да се реши. Трябва да се създават механизми за подготовка на хора, които да ги реализират. Ние имаме нов Закон за училищното и предучилищното образование и дузина стандарти, но те не са обезпечени с ресурси и умения на хората, които трябва да ги прилагат. България е единствената страна в света, в която по документи всички деца са готови за училище, защото такава ни е схемата – изцяло бюрократична. Докато реално у нас и по света – между една четвърт и една трета от децата не са готови за първи клас. Ние документи ли ще гледаме или реалното развитие на децата?

Цялото интервю с Панайот Рандев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Протестът срещу спекулата ще отпусне напрежението

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09