Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоростите в ЕС и общностната политика не си противоречат

| обновено на 18.09.17 в 16:07

Европейският съвет за външна политика в София организира днес дискусия на тема „Популизмът като предизвикателство за европейския конституционен ред. 

В интервю за Радио Пловдив директорът на неправителствената организация Весела Чернева коментира, че след френските избори  популизмът сякаш губи подкрепа. Президентът Макрон спечели с технократска платформа и много реформаторски идеи и това някак си обърна вълната. 

Но от друга страна политици като Виктор Орбан, които използват лесни решения и страховете на хората, за да получат тяхната електорална подкрепа продължават да управляват. През последните години всички затварят граници, издигат стени и общественото мнение по темата миграция се премести към т.нар. популистки тези, каза Чернева. 

По думите й, популистите обръщат внимание на теми, които са важни за обществата и това, което се наблюдава е, че все повече традиционни политици акцентират  точно на същите въпроси.  

Европа на две скорости има и ще има. И сега има страни, които са в еврозоната и в Шенген и занапред важни решения ще се вземат от по- малко държави и хора. Мисля, че няколкото скорости и по- голямата общността политика не винаги си противоречат. Все повече Европа ще усъвършенства себе си като модел на интеграция от отделни групи. Ние трябва да сме инициативни и да участваме в тези групи, за да не бъдем изтласкани в периферията, е позицията на Весела Чернева.

Според нея Брекзит ще направи лагера на тези, които не са в еврозоната още по- слаб. В същото време Брекзит ще направи възможно сътрудничеството между страните – членки на ЕС в отбраната. Великобритания досега слагаше спирачка, защото нейната армия е най- боеспособната и тя нямаше интерес от модернизация на въоръжените сили. Но и тук всичко ще зависи от инициативността на държавите – членки, подчерта тя.

Тя смята, че опозицията ЕС – Русия е реална и е на базата на ценности. Всички се надяват противопоставянето да бъде преодоляно, но трябва да се спазват минските договорености.

Никой преди време не вярваше, че Русия ще анексира Крим, войната в Украйна продължава и никой не знае какво би могло да се случи. Шефът на НАТО Столтенберг многократно подчертава, че позициите на Русия към Източния фланг са се променили. 

Затова България прие и план 2020, за да реагираме на този вид заплахи. Има страни, които правят много повече в тази посока, в Прибалтийските държави, Полша има разположени контингенти на НАТО. Ние по- скоро се опитваме да не ни забележат, смята още Весела Чернева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46