Световният ден на контрацепцията се отбелязва всяка година на 26 септември. Противозачатъчното хапче се смята за едно от откритията на 20 век. Един от създателите му е химикикът от български произход - Карл Джераси, наречен ,“Бащата на хапчето”.
Целта на кампанията е да насърчи младите хора да говорят за секс и възможностите за предпазване от нежелана бременност и полово-преносими инфекции. У нас, за жалост, темите секс, бременност, полово-преносими заболявания все още не са често коментирани.
Установено е, че голяма част от учениците не са информирани за методите за предпазване от нежелана бременност, не познават и препаратите, които могат да се прилагат до 72 часа след непротектиран полов акт.
По неофициални данни в България всяка година над 100 000 жени правят аборт. Висок е и броят на нежеланите деца, настанявани в социалните домове..
Фармацевтичният пазар е наситен с контрацептивни препарати. Всяка жена вече може сама да програмира своята бременност. Но тук изникват две пречки, особено за младите момичета: непознаване на функциите на репродуктивните си органи и механизма на действие на контрацептивите. Затова консултацията със специалист е задължителна, категоричен е акушер-гинегологът и университетски преподавател д-р Георги Крумов.
Той обясни, че от времето когато е създадена първата таблетка до сега има много голямо намаление на дозите на съставките в таблетките. В момента дори има и нискодозирани таблетки за тийнейджърки.
Правилно подбраният медикамент предпазват от кисти на яйчника, предпазва от възпалителни заболявания, от кръвотечения жените не развиват анемия. Ползите са значително много. И в развитите страни на младите момичета, центровете за семейно планиране раздават безплатно контрацептивни таблетки. Всеки ден между 360-400 милиона жени в света приемат контрацептиви. Лекарите трябва да запознават пациентитките с действието на медикаментите, да обясняват всичко, в случая трябва да разясняват и какви са ползите, допълни специалистът
По думите му за всяка една жена по-лошо нещо от нежеланата бременост няма, а прекъсването на бремеността е неприятен акт, както за самата жена, така и за лекарите. Според д-р Крумов това е голям социален проблем у нас.
За съжаление в Българие все още прекъсването по желание на бремеността е най-често срещания метод за планиране на семейстовто, което просто е недопустимо, заяви д-р Крумов
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..