Провелото се заседание на КСНС при президента показа, че няма печеливши в битката за антикорупционния закон. Политиците просто не успяха да очертаят общите полета на интерес на обществото, което представляват, коментира в интервю за Радио Пловдив Татяна Буруджиева, политолог и бивш депутат от БСП.
Буруджиева смята, че България има достатъчно органи и институции, които са ангажирани с борбата с корупцията. Например Сметната палата се справя добре със своята работа – докладът за санирането е добър пример за това.
За да има битка с корупцията, трябва да има работеща прокуратура. И в двата законопроекта – на ГЕРБ и БСП се стига до това, но така опираме отново до провеждането на съдебната реформа, коментира Татяна Буруджиева.
Тя припомни, че КСНС дава възможност за разговор на политиците, за да очертаят те националните приоритети по национално важни въпрос. Всички политици твърдят, че проблем номер едно е корупцията. Следователно беше дадена възможност да дебатират, за да намерят общи полета на интереси. Друг е въпросът какво сториха те.
Буруджиева добави, че битката за властта да контролираш новият орган е битка между политическите партии и тази битка не може да бъде на президента. Самите законопроекти страдат от противоречия с конституцията, а КСНС показа, че политиците не искат да се разберат по същество за битката с корупцията , а целта е само да спечелят контрол върху това кой ще ръководи тази битка.
Татяна Буруджиева коментира и начина, по който бе решено да се проведе извънреден конгрес на социалистите в края на месеца. Според нея различното мнение в БСП никога не е било повод за свикване на конгреси.
БСП е партия, която воюва със всички, а вече започна да воюва и със себе си. Проблемът на БСП е начинът, по който тя се управлява сега. Тоест има ясни правила и ако новото ръководство иска да управлява по друг начин, то нека просто промени правилата.
Когато обаче постоянно няма кворум на Национален съвет и заставиш този орган да гласува вече взети решения, за да ги легитимираш, както беше и антикорупционния закон, то тогава самият Национален съвет става безмислен и просто няма нужда да ходиш на него. Затова ако си решил да правиш така, то наистина промени правилата, каза в заключение Татяна Буруджиева.
Цялото интервю с Татяна Буруджиева може да чуете в звуковия файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..